Vprašalnik za nabiralce gob

Začel/a slavko, 26 Februar 2013, 15:34

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je lansiralo projekt, kjer je ena od točk ocena iznosa gob iz gozdov. Vprašalnik in navodila so v priponki. Pri projektu sodelujejo še Gozdarski inštitut Slovenije, Mikološka zveza Slovenije in gobarska/mikološka društva.

Prosimo, da nam pomagate tudi vi. Izpolnite vprašalnik z navodili, ki je pripet. Čeprav v navodilu piše, kam vprašalnik pošljite, ga lahko izpolnjenega in skeniranega (ali pa izpolnjen Word dokument) pošljete tudi na naš e-mail, gdlmb1@gmail.com in ga bomo mi posredovali dalje.

Za pomoč se vam vnaprej zahvaljujemo.

Lep pozdrav,
Slavko


Nagi Bator

#1
Bi bilo bolje, ce bi bil v kaksnem drugem formatu in ne v pdf. Tako potrebujes printer in potem se skener, ce ga hoces poslat na email.
Druga varijanta je da naredis print screen in potem editiras sliko oz. slike. A je slednja varijanta se sprejemljiva?
Sicer pa, da vprasam: A so to prvi zametki uvedbe placljivih gobarskih dovolilnic? Svoje mnenje o tem sem ze podal in ceprav bi se strinjal ter celo podprl varijanto nekaksnega
"gobarskega izpita" v smislu poznavanja gob, njihovega razmnozevanja in podobnega v tej smeri, sem hkrati popolni nasprotnik ideje placljivih dovolilnic.
Ne zaradi tistih 10 ali 20 evrov letno, pac pa zato ker smatram, da je nabiranja gozdnih sadezev osnovna clovekova pravica, ki se je ne sme nikakor omejevati!
Da se sploh ne zacnemo pogovarjati o tem, da gre samo za novo tehniko molzenja ljudi, ki ima s prelepimi idejami o varovanju gozdov in vsega kar je v njih opraviti priblizno toliko,
kot okoljski del trosarine pri ceni bencina z ohranjanjem narave!

Mitja

#2
Plačat,če greš v gozd nabirat gobe?Hm... Pol si jih za ta denar koliko jih sploh nekateri včasih najdemo lahko kupiš na trgu.Verjetno bi imela ta dovolilnica tudi vpliv na rekreiranje ljudi saj kar se razgibavamo do zdaj z iskanjem gob tega ne bi bilo več.
Se strinjam z Batorjem,da je to osnovna človekova pravica.

slavko

#3
Pošiljam še datoteko v Wordu. Sicer pa je sprejemljiva vsaka varianta, katere rezultat bo izpolnjena anketa.
Namen ankete, kot sem informiran, je, da se dobi dovolj velik reprezentativni vzorec, na osnovi katerega bo moč analizirati rezultate. Rezultat te analize bo imel neko objektivno težo in bo pomagal snovalcem novih predlogov zakona, da se ne bodo odločali po občutku. Težko pa je napovedati kakšna bo odločitev.
Zaenkrat se lahko svobodno gibamo po gozdovih in pobiramo plodove, kot veleva zakon. Pri gobah je ta količina omejena na 2 kg gob dnevno po osebi. Kaj bo v prihodnje, pa je težko napovedati.

Lep pozdrav,
Slavko

nalev

ne bomo smeli v hosto ...a dihati še smemo? Ali tudi to bodo zaručanavali?

AlesVaupotic

Pozdrav!

Sem ostro proti dovolilnicam, če bo treba tudi na evropsko sodišče! Človek je nabiralec že tisoče let in te pravice bomo zadržali. In me ne zanima par deset €, jaz si jih lahko privoščim. To je enostavno nepošteno do velike večine, ki danes brez podobnih dejavnosti sploh ne more preživet. Pa tudi če ne gre za preživetje, enostavno mi nihče ne more odvzet pravice nabiranja plodov v naravi, tudi če imajo to vse sosednje države urejeno drugače. Biti moramo boljši in naprednejši, ne pa capljat za njimi .... Včeraj voda, danes gobe, jutri zrak? Pa kostanj, lešniki, zdravilne trave in rože ... Kot je zapisal moj predhodnik, dihanje bo na ukaz!

Pismo, postajamo policijska država po vzoru Severne Koreje. Najbolj me boli to, da gre ta denar za pašo nesposobnih bikov v politiki!

Martin

 :angel:
pozdrav
Moram se malo vmešat v debato. NIKOLI  nebom plačal,da bom lahko šel gobarit v gozd to je totalna bedarija. Se strinjam na omejene količine iznosa to je vredu. Nebom pa plačeval denarja,da bom gobaril.
Rajši se naj ukvarjajo na drugačen način za denar not dobit naprimer z kaznovanjem ljudi ,ki mečejo odpadke po gozdovih in ostali naravi in to cele prikolice s tem se naj okvarjajo Vsakič ko gobarim ali nabiram kostanje poberem par pločevink pa kako kanistro od gozdarjev pa tud kaj večjega. Pol pa še naj plačam zato ,oni ko pa onesnažujejo pa se režijo haloo.

Prava svinjarija v naši državi.

Lp
Martin

mdvojmoc

to ni več normalno da tudi v naravo ali vgozd po gobe ki jih dala mati narava ne bomo smeli brez plačila ali mislite omejiti še gibanje vnaravi

Nagi Bator

#8
Hvala g. Slavko za varijanto v Wordu. Bom izpolnil in poslal.
Ceprav moram priznati, da sem precej skepticen glede izpolnjevanja tega vprasalnika. Vprasanja, predvsem zadnji del ankete, so namrec sestavljena tako,
kot da se poskusa ugotoviti, koliko bi se nekdo bil pripravljan odsteti dodatnega denarja za dovolilnico. Omenja se celo dnevne in tedenske dovolilnice,
kar mi samo potrjuje, da se razmislja v smeri cimvecjega zasluzka.

Druga stvar v primeru taksne drasticne spremembe za rekreativne gobarje, je pa seveda tudi vprasanje, kako bi sploh izvajali kontrolo?
A bodo poslali maso kontrolorjev v gozdove, da bodo sledili ljudem kaj dajejo v kosare ter preverjali, ce imajo dovolilnice? Verjetno ne, racunica se ne bi izsla.
Najbrz bodo postavili zasede na cestah v druzbi policije, kjer se pa ze srecamo z zakonom o policiji, zato si je dobro prebrati kaksna pooblastila imajo policaji in kaksne so nase pravice.
Cisto mimogrede - policaj vam ne sme prekopati avta, razen ce ima utemeljen sum za obstoj kazivega dejanja. Slednja izjava je posplosena, zato je ne jemati kot "crno na belem".

Nekdo je omenil nabiranje zelisc. Nabiralce zelisc je ze pred leti dobesedno zatrl slovenski lekarniski lobi. S tem ne mislim na obcasne nabiralce, ki tu in tam utrgajo kaj zase,
temvec na ljudi, ki so se s tem profesijonalno ukvarjali. Ce se je na tem od takrat kaj spremenilo zal ne vem, ker me to podrocje ne zanima toliko.
Obstaja pa preprosto dejstvo, da se tako izgublja neko splosno ljudsko znanje o zeliscih, kar je tudi bil namen in bojim se, da se utegne isto zgoditi, slej ko prej tudi pri gobah.

slavko

Zahvaljujemo se vsem, ki ste in boste izpolnili in nam poslali vprašalnik.

Najprej bi vam želel pojasniti, da vprašalnik nismo sestavili v našem društvu. Glede na to, da imamo spletno stran in forum, pa se nam je zdelo primerno, da nagovorimo člane in obiskovalce foruma, saj ste prav vi tisti, ki se zanimate za gobe. Ocenjujemo, da predstavljate pomemben del javnega mnenja, zato je vsak izpolnjen vprašalnik dragocen. Kot sem napovedal, bomo vse vprašalnike dostavili do kontaktne osebe, navedene v navodilih.

Mislimo, da je ta vprašalnik ena redkih priložnosti, da lahko mnenje slehernega posameznika pride do tistih, ki odločajo o tem kje bomo lahko hodili, kaj bo treba plačati in podobno. Zato vas pozivamo, da sodelujete v čim večjem številu.  

Lep pozdrav,
Slavko



frke

Citat od: Mitja dne 26 Februar 2013, 22:05
Plačat,če greš v gozd nabirat gobe?Hm... Pol si jih za ta denar koliko jih sploh nekateri včasih najdemo lahko kupiš na trgu.Verjetno bi imela ta dovolilnica tudi vpliv na rekreiranje ljudi saj kar se razgibavamo do zdaj z iskanjem gob tega ne bi bilo več.
Se strinjam z Batorjem,da je to osnovna človekova pravica.


Ja pa nimam nič proti temu, da bom moral plačat par EUR, da bom lahko nabiral gobe, borovnice, jagode... v gozdu.
Gozd je privatna lastnina po celem svetu, razen v  komunističnih državah.

romar


pipike

DRAGO GOBARSKO DRUŠTVO,
tudi mene je ta  vprašalnik za nabiralce gob zelo razžalostil. Kam gre ta prekleta država. Ljudje plačujejo še  za deževnico, namesto da bi bili zadovoljni, da dež še sploh pada. Jaz sem odločno proti plačevanju za nabiranje gob. Gobe nabiram zaradi strasti, jih ne prodajam, nabiram jh v domačih gozdovih, ki pa niso preveč bogati z gobami. Sem tudi strastna planinka, tako da vem tudi za Pokljuko, Pohorje, Mežakljo, Jelovico itd tam pa sem opazila , da se gobe množično nabirajo in da ti kvazi gobarji za sabo puščajo tone smeti, ki jih tudi jaz z vsemi razpoložlljivimi vrečkami nosim v dolino (smeti namreč). Mogoči bi v teh krajih morali kaj storiti glede teh nabiralcev, ki pa jih jaz sploh nimam za gobarje. Gob pa je vse manj zaradi nekontroliranih sečenj, kjer pa ima zopert prste zraven država in korupcija. V gozdovih lahko vsako pdjetje ki prevzame sečnjo, vrezuje gozdne ceste. Dobro pa vemo, kaj to pomeni za podgobje

slavko

Če pogledate anketo, lahko opazite, da vsebuje takšna vprašanja, ki zajamejo tako nabiralne navade gobarjev, kot tudi opredelitev o ukrepih, o katerih smo lahko v časnikih prebirali.

Mislim, da je ta anketa priložnost, s katero lahko zainteresirani del splošne javnosti izrazi svoja stališča. Na osnovi reprezentativnega vzorca odgovorov v anketah se bodo izoblikovala določena stališča, ki bodo objektivna. Tega se ne bo dalo spregledati.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

#14
Uresničujemo prošnjo A. S. in objavljamo vsebino protesta proti nameri ministrstva, da uvede dovolilnice za sprehod po gozdu, ki vključuje gobarjenje. Vsebina protesta je v priponki.

Lep pozdrav,
Slavko