Vražji GOBAN

Začel/a fran44, 09 Avgust 2012, 10:14

Prejšnja tema - Naslednja tema

fran44

Kar nekaj pomislekov imam, ali je na fotografiji v današnjem Večeru zares Vražji GOBAN. Se morda motim?
Lep pozdrav!
f.

lisjak

#1
Tudi jaz mislim, da ni vražji goban, je pa zanimivo, kako se ta skenirana fotografija razlikuje od tiste v Večeru

Nagi Bator

Ko sem bral tisti clanek v Veceru sem pomislil, da bo ziher kaka debata padla okrog tega tu na forumu  ;D
Tudi sam mislim, da na sliki ni Vražji goban.

slavko

Goban na sliki me spominja na queletov goban (Boletus queleti), ki je pogojno užiten. Zdi se mi, da na betu ni mrežice. Če pa bi bila mrežica, potem bi lahko bil škrlatni goban (Boletus rhodopurpureus), ki je prav tako pogojno užiten. Oba povzročata gastrointestinalni sindrom le v surovem stanju, prekuhana sta užitna. Vražji goban (Boletus satanas) ima bel klobuk, rdečo trosovnico in rdeč bet ter je tudi kuhan strupen. Lepo, da ste opazili nepravilnost.

Lep pozdrav,
Slavko

fran44

Tudi moji pomisleki so podobni. Bet je pri Vražjem GOBANU le redko cilindričen in le redko po vsej dolžini enake barve. Običajno je pod klobukom zlato rumen, ali citronsko rumen, postopoma potem prehaja v karminasto rdečo barvo. Običajno je bet trebušaste oblike. Trosovnica tudi ni povsem takšna kot je pri Vražjem GOBANU. Le mlada je rumenkasta, pozneje se obarva rdeče, le obrobje je oranžno rdeče barve. 
Sicer pa je Boletus satanas zelo redka goba. Na rdečem seznamu gliv Slovenije so mu dodelili stopnjo ogroženosti R (Rare). Z uredbo o zavarovanih prosto živečih vrstah gliv pa je tudi zavarovan (Ur. l. RS, št. 58/2011) in ga ni dovoljeno pobirati. Zato do kakšnih omembe vrednih zastrupitev s to gobo sploh ne bi smelo priti!
http://shrani.si/f/1c/2y/1S3OD8oe/satanas1.jpg[/img]


lisjak

#5
Kaj pa mislite o tem članku v Večeru z dne 29.9.2010.
Tudi tukaj se mi zdi, da ni vražji goban, mogoče je Boletus erythropus ssp. discolor, žametasti goban, svetla podvrsta, ali pa Boletus luridus, svinjski goban.
Pa tudi ta goba, ki že z barvo odganja, bi lahko bila užitna Cortinarius violaceus, vijoličasta koprenka.








slavko

Strinjam se, da Carmen Leban ni pravilno določila gobe na posnetkih. Mislim, da je goban žametni, svetla podvrsta, pogojno užiten, vijolične gobe pa so vijoličaste koprenke, užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

fran44

Zanimivo se mi zdi mesto prereza pri žametastem gobanu in sploh meso samo. Le to je pri žametastem gobanu bolj rumeno, na prerezanem mestu pa v trenutku pomodri, oz.
pozeleni. Skoraj nimaš toliko časa, da bi vzel v roko fotoaparat in naredil še posnetek nespremenjene barve.

Nagi Bator

In naucili smo se, da ne jejmo gob, ki nam jih pripravijo novinarji  ::)

amic


Lukap8

kaj si ti malo nor? haha to je strupena goba :)
Luka Prezelj

lisjak

Slavko, kljub temu, da si v tem članku omenjen tudi ti, pa imam vseeno pomisleke, ali je na sliki res vražji goban, po moje je bolj verjetno, da je Bolétus radícans, grenki goban.
lp


slavko

Novinar je članek oblikoval sam. Nisem vedel, da bo vključil fotografije gob. Poslal sem mu naslednji odgovor:
- turki niso turški gobani, morda je to domače ime. Slovensko ime za turka na sliki, ki ima izrazito bel bet je trepetlikin turek (Leccinum aurantiacum),
- senožetna prašnica se imenuje senožetna plešivka (Calvatia utriformis),
- dežnikarice se imenujejo dežniki (Macrolepiota),
- na zadnji fotografji ni vražji goban, ampak grenki goban (Boletus radicans).

Lep pozdrav,
Slavko