Sušenje gob

Začel/a schmex, 17 November 2011, 15:54

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Na podoben način tudi v društvu sušimo gobe za osuške. Naš sušilnik pa je bistveno manjši.

Lep pozdrav,
Slavko

Ale

Je kdo že sušil kukmake za gobji prah? Letos sem jih sušila prvič, pa imajo v zaprtem steklenem kozarcu kar močen vonj.
Mešala sem jih z jurčki in lisičkami. Drugi kozarec, ki je mešan z dežniki, različnimi jurčki, dedi, lisičkami, ima bolj prijeten vonj.

janko

LP

V tem letu sem večino gob posušil. Razlogov je več.

Prvi je vonj, ki se prenese v skrinji na ostale zamrzjene izdelke v skrinji. Probal sem jih dati v PVC posodo. Je bolje, vonj po gobah na ostali zelenjavi ostane.
  Gobe je potrebno odmrzniti, zamrzjena hrana naj bi nekaj izgubila na kvaliteti. Tako pravijo drugi doma.
Zamrzjene goba so lahko krajše obdobje shranjene, zamrzjene v skrinji kot pošušene v kozarcih.
Več imam dela z pakiranjem gob, kot pa sušenjem. Nimam pa še izkušenj z namakanjem, uporabo suhih gob pri kuhi.

Tu predstavlajm slike sušilnika, ki mi je v veliko pomoč. Morda bo kdo od gobarjev preko zime izdelal svojega.
To leto smo sušili tudi vse, kar se nabira v naravi na vrtu.

Lep pozdrav Janko

slavko

Ena dobra kuharica mi je zaupala, da posušene gobe namaka v mleku. Rekla je, da so potem veliko boljše, kot če jih namaka v vodi.

Lep pozdrav,
Slavko

jakajaka

g.Janko, jaz pa gobe isto posušim v sušilniku SUŠA5 in jih nato zmeljem v prah (kavni mlinček). Prah je uporaben v gobovi juhi, omakah, rižoto.
Za koščke gob pa dodam gobice iz skrinje. Fantastičen okus. Božanska aroma. Prah shranim v steklenih kozarcih.

janko

LP

Hvala Slavkotu in ostalim za pomoč.

Hvala za vsak namig ali idejo.

Prijateljica mi je dejala, da suhe sobe popari ali zavre v vroči vodi, brez namakanja in nato uporabi.

Ali se s tem ne uniči določenih dobrih lastnosti gob ?

Morda o zdravljenju z gobami tudi še ni vse raziskano.

Glavno je, da so okusne.

Janko

Ale

Letos sem tudi sama veliko gob raje posušila kot pa zamrznila, nekaj jih je šlo v kis, marele pa v zamrzovalnik.
Ker letos šele drugo leto sušim, jih malo testiram, na kakšen način so boljše.

Nekaj jih razlomim na koščke, ki jih potem namočim za cca. pol ure pred kuhanjem. Poskusila sem jih dat direkt v lonec približno 15 minut pred koncem kuhanja, pa so bile malo žilave. Namočene so odlične.
Ker sem letos nabrala kar dosti gob, sem zaradi lažjega shranjevanja jih večino zmlela s kavnim mlinčkom v prah. Prah ne namakam, ampak ga dam cc 15 minut pred koncem direkt v juho ali omako. To kombiniram s koščki suhih gob in je ful slastno.

Najlepši vonj imajo jurčki, lisičke in marele, medtem ko imajo močan vonj kukmaki in polstenci. Okusne so pa vse.

janko

LP

Hvala za vsak namig.

Avtor mojega sušilnika mi je ob priliki dejal:"Ne smeš pustiti stare posušene marele v gozdu" !!! To posuši, zmelji in dodaj v juho.. Nisem sploh pomislil na to. Nisem kuhar vendar mi je tako enostavno razložil, da sem ga razumel. 

Marele se tudi zamrzne?
Kako pa jih potem uporabiš ?

Janko

Ale

Citat od: janko dne 02 November 2015, 18:50
Marele se tudi zamrzne?
Kako pa jih potem uporabiš ?

Janko

Pripravim sestavine za paniranje (moka, jajce, drobtine). Jajc ne solim, marel tudi ne, da ne spustijo vodo. Spanirane dam v vrečko in zvakumiram. To dam v zamrzovalnik. Še zamrznjene dam na vroče olje (olja mora biti toliko v ponvi, da gobe plavajo), ko so pečene, posolim. Meni o dobre še naslednji dan, ko so že mrzle. Na enak način pripravim tintnice (tiste mlade, čvrste, brez črnila), ki pa morajo biti čisto sveže, nabrane zdržijo največ nekaj ur.

Lahko jih pa blanširaš in uporabiš kot dodatek k drugim gobam v omaki. Jaz jih tudi vlagam, pa so ful dobre.

janko


janko

LP

Imam vprašanje. V preteklem letu sem posušil tudi nekaj kozarcev lišičk.

Ampak sem bil razočaran nad okusom preko zime in spomladi, ko smo jih namočili in uporabili v juhi mi niso bila tako dobre.

Kot, da so nekaj izgubile. Zakaj bi bile nekako "čigumijaste" ???

Okus ni bil krepak, skratka nekaj se je izgubilo. Je bila morda temperatura šušenja (do 40 st.C) ?


Še vedno so zame najboljše sveže na žaru.


Janko

klavir

Navadne lisičke niso najprimernejše za sušenje. Od sorodnih gob se za sušenje največ uporabljata črna in žolta trobenta. Neprijetni konsistenci mesa se najlaže izognemo tako, da gobe pred dokončno uporabo sproti zmeljemo v prah.

janko

LP

Klavir, hvala za potrditev, da ni štos v postopku šušenja.

Pač bo treba uporabiti sveže ali pa jih zamrzniti.

Kakšen način shranjevanja bi bil boljši, bolj uporaben, da goba tudi okus ohrani ?

-sveže lisičke narežemo, damo v vrečke in zamrznemo
-je morda boljše, da ji prevremo, ohladimo in potem zamrznemo
-jih ne damo v vrečke ampak jih vakumsko zapakiramo


Janko

klavir

Mi pred zmrzovanjem gobe vedno prevremo in jih vakuumsko zamrznemo. Slišati je, da naj bi nekatere gobe (tudi lisičke), če se jih zamrzne surove, nato pogrenile.

janko

LP

Hvala Klavir bom probal tudi po tem postupku. Čakam samo dež in gobice.

Janko