žvepleni lepoluknjičar

Začel/a BubikolRamios, 08 Junij 2011, 22:23

Prejšnja tema - Naslednja tema

BubikolRamios

Kako se pa to pripravi, ali je treba kaj lupit rumeno zadevo dol, .... ?

Kolikor gledem , se šteje za mladega dokler s prostim očesom ne razločiš luknjic na trosovnici. Tule ima največji premer 25 cm:

slavko

Res je, našli ste žveplenega lepoluknjičarja (Laetiporus sulphureus), ki je pogojno užiten. Uporabni so tisti deli gobe, ki so mehki. Ko otrdijo, niso več primerni za uživanje. Torej, mehke in sočne dele gobe obrežete in jih uporabite za jed. Ni potrebe po lupljenju.

Gobo sprva prekuhamo, da nekaj minut vre, nato jo uporabimo za jed. Posamezniki v našem društvu jih v glavnem panirajo, kot npr. piščančja prsa. Goba dejansko ima takšno strukturo mesa.

Obstaja pa en originalen recept kolega iz Bovca, ki je na tej strani, http://www.gobenabovskem.si/recepti.php?recept=25&slika=slika1&pozicija=25#25. Poskusite.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

Hvala za inf.

Za vse, ki se bodo prvič srečali s to gobo:
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=a8454d646a7543d7b3f1f81b556236f3
Na sliki, razlika med staro in mlado gobo pri enaki povečavi. Pri mladi se s prostim očesom ne vidi luknjic, prav tako, kot razvidno, pri povečavi. Poleg tega stara goba oddaja specifičen vonj, mlada pa ne. Mlado zgotovo prepoznamo po živo rumeni barvi trosovnice.

olinad

BubikolRamios ,je bil lepoluknjičar na tvoji fotki še užiten? Takega raje pustim, mi je pa današnje kosilo popestril tale. Meni je okus odličen, vem pa , da ga nekateri ne marajo.

Lep pozdrav




BubikolRamios

Ne, tista s prve moje slike zgoraj ni več užitna.
Meni osebno je okus malo drugače/boljše kot piščančja prsa.

matjazz

Prekuhanega razrežemo na trakove in ga pražimo v ponvi na olju.
Dodamo mešanico zelenjave, razrezano na kocke. Najbolje paprika, beluši, bučke.
Začinimo s česnom, rožmarinom, poprom in žličko sojine omake.
Proti koncu na ponev romajo kuhane testenine ali riž, kar pač imate na voljo. Tudi ajdova kaša ali kuhan ječmen nista napačna.
Še malo popražimo na zmernem ognju in dobro premešamo da se prikuha dobro naleze okusa gob, zelenjave in začimb.
Dosolite po okusu.
Dober tek.

Grega

Ker recept na zgornjem linku ne deluje več, sem ga na srečo uspel dobiti iz internet arhiva. Bom prilepil tukaj, če bo še kdo iskal.

Lp
Gregor

ČOMPOV GOLAŽ Z ŽVEPLENIM LEPOLUKNJIČARJEM

Za 4 osebe | Čas priprave 90 minut

SESTAVINE:

- 500 G ŽVEPLENEGA LEPOLUKNJIČARJA
- 500 G KROMPIRJA (ČOMPE)
- 500 G PARADIŽNIKOVE OMAKE
- 1 ČEBULA
- 1 RDEČA PAPRIKA
- PAR STROKOV ČESNA
- 2 DCL JUŠNE OSNOVE
- BAZILIKA
- ROŽMARIN
- PAR BRINOVIH JAGOD
- SOL
- POPER
- OLIVNO OLJE
     
PRIPRAVA:

GOBO ZREŽEMO NA KOSE IN JO BLANŠIRAMO. VODO ODLIJEMO. NA TA NAČIN ODSTRANIMO GRENEČ IN RAHLO KISELKAST OKUS SUROVE GOBE. NATO JO NA OLIVNEM OLJU PREPRAŽIMO, DODAMO SESEKLJANO ČEBULO, ČESEN IN PAPRIKO TER NA KOSE ZREZAN KROMPIR. ŠE MALO POPRAŽIMO. ZALIJEMO S PARADIŽNIKOM IN JUŠNO OSNOVO TER KUHAMO PRIBLIŽNO 45 MINUT, OZIROMA TOLIKO ČASA, DA SE KROMPIR ZMEHČA. 10 MINUT PRED KONCEM DODAMO ZELIŠČA, SOL IN POPER PO OKUSU. DOBER TEK!
   
OPOZORILA:
   
UPORABNE SO SAMO MLADE GOBE! SPOMINJA NA PIŠČANČJE MESO.