borova gljiva

Začel/a as, 28 Oktober 2010, 16:43

Prejšnja tema - Naslednja tema

as

Danes sem našel tri lepe borove gljive, pripravil pa bi jih čez dva tedna. Kaj mi svetujete: jih zmrznem cele, prepražim in zmrznem?

slavko

Predlagam, da jih dušite. Ko voda izpari, jih dajte na stran, da se ohladijo, nato jih zamrznite.

Lep pozdrav,
Slavko

Sauron

Pozdravljeni!

Si bom sposodil kar to temo, da ne odpiram nove.
Danes sem našel Borovega glivca in sem se odločil, da ga poskusim. Ker pa te gobe še nikoli prej nisem nabiral, me najprej zanima, če imam pravo gobo. Pod bori sem videl več teh gob. Ene so imele večje lističe ampak sem se odločil, da vzamem to z manjšimi. Predvidevam da ima manjše lističe, ker je še mlajša. Na fotografiji ima kos, ki je desno zgoraj, premer približno 7.5 cm.
http://shrani.si/f/3O/YH/1QwH2P7i/borov-glivec.jpg

Če je to 100% Borov glivec pa me zanima, če ga je pred uporabo potrebno prekuhati? In če ga je potrebno prekuhati koliko časa mora vreti?

matjazz

Potrjujem da je borov glivec. Goba ni podobna nobeni drugi, še najbolj pa jelkovemu glivcu, ki je tudi užiten.
Vseeno počakaj na potrditev determinatorja (kot vedno)

Ni ga potrebno prekuhavati, užiten je tudi surov, vendar dosti boljši pražen z jajci. Nekateri ga panirajo.
Odlično zaokroži gobjo mešanico, v primeru da imaš tudi druge vrste.


Sauron

Sem ga pripravil z jajci. Zraven sem dal še jurčke. Bilo je okusno, ampak težko rečem ali je bil okus toliko boljši, da bi se mi še kdaj dalo čistiti to gobo, za to pa potrebuješ živce ...

aplevnjak

Meni in družini je borova gljiva najljubša v juhi namesto nudlčkov. Ko jo očistim jo malo pokuham da ostane še rahlo čvrsta, in nato v juhico .
Če je dovolj velika jo dam nekaj tudi zamrzniti.

lp, Alenka

mačka27

Citat od: Sauron dne 14 September 2012, 16:55
Sem ga pripravil z jajci. Zraven sem dal še jurčke. Bilo je okusno, ampak težko rečem ali je bil okus toliko boljši, da bi se mi še kdaj dalo čistiti to gobo, za to pa potrebuješ živce ...

Lepo pozdravljen :-)
tudi sama sem pri čiščenju že skoraj popolnoma izgubila živce (sem ga pa prvič pripravljala in nabrala)...Sem pa v neki knjigi iz knjižnice, prebrala, da jo najprej opereš, vtakneš v vodo in zavreš (oz.v vrelo vodo) ....cca 15 minut, da priplavajo na vrh vse iglice in morebitni žužki...Če mi bo še kdaj sreča dana, da takega lepotca 4,6 kg najdem, bom definitivno "usekala" po tej varianti...

Naj pa rajši povejo "stari mački" v gobarjenju in kulinariki, saj sem sama vseeno šele začetnik...je pa vsako njihovo znanje,ki izhaja iz dolgoletnih izkušenj-vedno toplo dobrodošlo in zaželjeno,saj ste nas dostikrat spravili "iz zagat"...

No, da ne bom popolnoma off-topic:
jaz sem jih pripravila na čebulici-najprej le-to popražila, da se je dobro stenstala, pol malce soli, pa jajčka čez, pa še kislo smetano... nama s fantom (ki btw z izjemo jurčkov in pohanih marel ne je nobenih drugih gob...)
izjemno všeč....

lp

Andrej Banko

Zame osebno je ( surov ) borov glivec morda celo najbolj aromatična goba.
Tudi prepražen s čebulo in jajci mi je zelo okusen. Komaj čakam, da letos najdem kakšnega.
Letos ga bom prvič poskusil ocvreti v pivskem testu, tako kot pripravljam mavrahe.

Mitja - Bonzo

Živjo,

ta  teden sem nabral  cirka 10 kg Borovega grivca, za na hitro sem si ga naredil z jajci (mljask), ostalo sem dal zmrznit, a ima kdo kakšne izkušnje kako se obnese v kakšni omaki? Kakšen recept mogoče... 

SEINTA

 :oSUPER JE GOLAŽ ( PRIPRAVA ENAKO KOT OSTALI GOLAŽI NAMESTO MESA BOROVA GLJIVA
LP

markok

Čiščenje borovega glivca zna biti res zamudno ali pa kar nemogoče, zato jaz zelo umazanih primerkov raje sploh ne utrgam ali pa odrežem samo najlepši del gobe.
Pa probam si zapomnit rastišče, ker ta goba več sezon raste na istem mestu.
Sicer pa je bila v preteklem tednu to edina užitna goba, katera je rastla na mojih terenih.