Iskanje različnih domačih imen za gobe

Začel/a slavko, 27 Oktober 2010, 15:25

Prejšnja tema - Naslednja tema

Helga

V Istri pravimo grivam PRSTANCI, cesarski mušnici pa ŽURDANA.

LP
Helga

jok

Malo za šalo malo zares !

Ko sem bil v mladih letih smo fantje zvečer v "oštariji" stavili kdo prinese Jureta iz gmajne v pol ure ( okolica Komende ) - problem je bil v tem, da je bila ura cca  pol noči.

Zanimivo,  da kdor je stavil je ponavadi stavo tudi dobil ( saj kdor ve  kje "u piko rastejo" ga bo tudi našel ).

Ampak tak jurček je vedno dobil ime "kurton", verjetno malo po izgledu, še več pa po naši takratni moči ( to bi moral biti podatek - samo je star 30 let )

Lp

Janez

PrviProgram

Lepo pozdravljeni vsi, ki se vedno uporabljamo lepa stara imena za gobe. Po narecjih so te razlike tako velike, da je skoraj nemogoce vcasih ugotoviti, za katero gobo gre. Se vecji problem pa nastane, ce zelis si taksno gobo pogledati med Gobami. Tezava pa nastopi takoj, ko vpises taksno staro ime, novega pa ne poznas in ti je ze v osnovi preprecen pogled te gobe, ki te zanima. Zanimiva bi bila tabela z imeni gob domacih imen, na koncu pa ime, ki se pa danes uradno uporablja. Tako bi pocasi vsi lahko nasli gobo v arhivu. To sigurno ni malo dela, upam pa, da bi bilo dobro vsaj poskusiti. Z skupnimi mocmi bi se to sigurno dalo urediti, pa ce ze ne za vse gobe, pa vsaj za tiste najpogostejse.

Lep pozdrav

slavko

Pravilno ste ugotovili, da to ni malo dela. V Mikološki zvezi Slovenije se ti podatki že nekaj časa zbirajo, težko pa je reči kdaj bodo objavljeni. Ko bo tako daleč, bomo k strokovnim imenom gob dodali tudi domača imena. Nekaj malega jih sicer že imamo.

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Gabrov ded - kapucinar (ponekod na Kočevskem),
Kozjenogi mesnatovec - mavrah (Ljubljana in ponekov okolici Ljubljane).

Lep pozdrav
Bojan

mtrbizan

Citat od: slavko dne 27 Oktober 2010, 15:25
Obiskovalce foruma prosimo, da nam posredujete domača imena gob, ki so v uporabi (ali so bila v uporabi) v vašem okolju. Gobe opišete najprej s slovenskim imenom, nato še z domačim, npr. črni goban – ajdovec, bronasti goban...

Lep pozdrav,
Slavko

Slovensko:Karželj, Zgornje Vipavska dolina: jajčnik

mtrbizan

Slovensko:generično ime za "boletus" jurček, Zgornje Vipavska dolina:budana

JANEZ L

Vse vrste mraznic, so pri nas "štorovke".

Vse vrste dežnikaric, "marele".

Črni goban je "ajdovčk".



...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

dras

Jutro,

Sočnim mlečnicam pravijo pri nas v prekmurju tudi "mlejčke", gobani so pa grbanji, vrganji, grbeni,...

Lp, draš

sabincica

Zdravo.

Moji strši in sedaj tudi jaz pa smo takolr rekli določenim gobam, oz. jih še vedno tako imenujemo:
- borov goban- borovc, ajdovka- če je velik in se vedno uporaben, ajdovček pa če je majhen.
- turkec- turk, pob, pobič.
- goban- jurček ( tisti, ki je popoln: mlad, brez črvov- za v kis ;) ), goban pa velikemu še uporabnemu ali pa golobaja.
- borov glivec- možgan, možgančki.
- pšenična poprhnjenka- pšeničnca.

Če se še kej spomnem, napišem. ;)

Lp, Sabinčica
Lep gobarski pozdrav,

Sabincica

mtrbizan


Freckles

Poletni goban- Hrastovka
Jesenski goban, temnejši od poletnega gobana-Globaja
Črni goban- Rženka
Borov goban (izrazito rdečkast)- Ajdovka
Vse golobice- Sivke
Orjaški dežnik- Marela
Zimska kolobarnica- Podmahovka
Marčna polževka- Podmahovka
Polstena mlečnica   - Mlekarca
Mraznica- Štorovka
Knežja mušnica- Blagva
Pšenična poprhnjenka- Ciganček

Smo iz okolice Celja.


Jani

V Istri pravijo pozni lijevki ali martinovki PRŠUTKA.
Lp
Jani

grgr

Dve malce delikatni poimenovanji iz najstniških let, iz okolice Kranja:
- golobic je bilo na Sorškem polju vse polno, pravili pa smo jim golopičke; tako jih nismo poimenovali mi, ampak smo nekje to slišali (poimenovanje je po dežju sicer kar ustrezno ;-),
- tudi kostanjevke, ki so mi mlade najboljši gobani/čki, so imele nenavadno ime = kurčki; verjetno zato, ker smo jih n-krat zamenjali za jurčke... :)