Iskanje različnih domačih imen za gobe

Začel/a slavko, 27 Oktober 2010, 15:25

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Obiskovalce foruma prosimo, da nam posredujete domača imena gob, ki so v uporabi (ali so bila v uporabi) v vašem okolju. Gobe opišete najprej s slovenskim imenom, nato še z domačim, npr. črni goban – ajdovec, bronasti goban...

Lep pozdrav,
Slavko

Nagi Bator

#1
Najprej kar mi pade na pamet je, da smo vsem vrstam griv pravili "medvedove tace".
Druga bolj zanesljiva varijanta je "rjavi jezevec", ki mu je moja babica pravila "hirsek". Ostali smo ji preprosto rekli ježek.
Sem sel vprasat in je to baje pobrala od svoje mame, ki je, koliko sem sam pobral iz zgodb, delala pri kmetih s Kozjaka.
To gobo so takrat ocitno pogosteje nabirali kot danes.

Martin

 :)
Pozdrav

tud jaz imam nekaj domačih imen,ki so še zdaj v uporabi.

npr:mavrahi, mi jim govorimo menikove gobe, kozjenogi mesnatovec je focmoln, brezov ded je turk. rečemo pa tud jurčku gerbaja, če pa je jurček velik in zdrav je kenon, če pa je tak velik in star, da že skoraj ni za vzet, pa mu rečemo burkla.
ta imena še vedno uporabljamo.

lp
martin

Nagi Bator

Me je zdaj Martin spomnil s to gerbajo. Lepemu velikemu jurcku mama rece globaja. To je pobrala od babice.

Nagi Bator

#4
Malo prej sem se pogovarjal s fotrom in se spomnil se imena "Ovčje vime". Tako pravimo Ovčjemu mesnatovcu, vendar smo mu hkrati pravili Žemljevka, kar je pa drug mesnatovec in je povsem mozno da smo te gobe zamenjevali. Ze dolgo ga ne nabiramo vec, saj je pac foter glavni pri spravilu gob in se je vsem mesnatovcem, razen kozjenogemu, ze zdavnaj odpovedal.
Izvor imena je enak kot pri gornjih postih, ce pa se kdo tako imenuje te gobe pa ne vem.

Hkrati smo "imeli" tudi "Kravje vime", vendar nisem povsem preprican, ce se je slo za Oranznolisastega mesnatovca ali kaj drugega, morda rumenega ježka, ker imam v spominu, da je foter pucal z njega iglice na spodnji strani kobuka.

kragulj

Pozdravljeni,

jaz se pa spomnim, ko sem gobaril z babico, da sva dedekom rekla "FRCAJE", karžljem pa "BELA OGLAVKA".

lp,

idasemenic

Pozdravljeni,veliko zdravja in gobarske sreče, pa tudi osebne,vam želim v letošnjem letu.Ne vem, koliko imen se bom spomnila ta trenutek: karželju rečemo žrdana, dežnikarcem marele, nekateri tudi srne (ravno zaradi njih je pred 40. leti umrla 5članska družina, jedli so zelene mušnice namesto srn), pesniški polževki pravimo podrjsnca, ravno tako teranovki, glivam prstki.Trenutno se ne spomnim nič več, pa drugi še kaj, lp vsem :)

matjazz

Zimska kolobarnica - sivka, snežka (nekateri uporabljajo izraz sivka tudi za sivkasto golobico)
Marčna polževka - marčnica
Pšenična poprhnjenka - ciganček, cekinček
Knežja mušnica - karželj
Betičasta prašnica - prdec (verjetno tudi druge vrste prašnic)
Navadna trdokožnica - krompirjevka
Bukova kresilka - kresilna goba

Če mi še kaj pade na pamet, bom dodal;
lep pozdrav



Lemedis

Babica reče vsem vrstam prašnic (Lycoperdon) >> Hudičev tobak<<
lp, Lemedis
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

snežka

dedec - frcaja
jurček - krauša, globaja
snežka - glivec   

lp, Snežka

Lemedis

Ogromno domačih izrazov za veliko vrst je opisanih v delu Leksikon rastlinskih bogastev avtorja Tomaža Petauerja. Zajete so vse bolj znane vrste.
lp,
Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

BubikolRamios

#11
Citat od: Lemedis dne 06 Februar 2011, 14:10
Ogromno domačih izrazov za veliko vrst je opisanih v delu Leksikon rastlinskih bogastev avtorja Tomaža Petauerja. Zajete so vse bolj znane vrste.
lp,
Luka

iz firbca sem si sposodil to knjigo.

Citat
slovensko ime(če rastilna nima slovenskega imena, potem je to fonetična transkripcija latinskega imena, pogosto pri tujerodnih rastlinah...)

Knjiga je OK, ni pa označeno kdaj je transkripcija iz lat., in kdaj je zares domače ime.

npr:
Citat
bafija gl. Baphia nitida

Po moje bi to moralo biti (prisežem pa ne), če je transkripcija, bafia, brez j, lahko pa je pravo domače ime, kdo bi vedel.

nivesp

pozdravljeni !

Če je še aktualno iskanje domačih imen, sem se spomnila na FINFERLE, tako na primorskem imenujemo  ŽOLTO LISIČKO.
   


         lp Nives

slavko

To je zmeraj aktualno. Hvala!

Lep pozdrav,
Slavko

Lojze07

V okolici Slov. Konjic s(m)o - mislim da črnemu gobanu, rekli "eduka" oz. lepše "ajdovka" oz. že kar ljubkovalno "ajdovček".

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.