katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

golobaj-milan #913

Administrator je povečal upoload folder. Sedaj boste lahko naložili sliko.

Lep pozdrav,
Slavko

Leon

Zanima me katera goba je na sliki.. zdi se mi podobna zimski panjevki ampak nisem sigurn ker sem jo našel dokaj hitro.

Lep pozdrav
Leon

slavko

Tudi meni se zdi, da je zimska panjevka (Flammulina velutipes), užitna. Kolega iz Murske Sobote jo je tudi našel.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak



A


A


A

   
B


B


B

   
C


C

   
D


D


D



E


E


E

   
F


F


F

   
G


G

   
H

   
I



J


J


J


J


J


J


J

   
K


K


K


Te gobe so bile nabrane pred nekaj dvevi v okolici Kidričevega , mešan gozd, prevladujejo iglavci
Gobic A,B in C ne znam določiti, B in C sta verjetno livki, pa tudi pri ostalih nisem povsem prepričan (razen pri K)

lp

A
B
C
D - Clitocybe gibba, Rjavkasta livka
E - Hygrophoropsis aurantiaca, Divji lisičkovec
F - Collybia butyracea var. asema, Žaltava korenovka, roženosivi različek
G - Coprinus truncorum, štorova tintnica
H - Hypholoma sublaterítium, Opečnata žveplenjača
I - Macrolepiota excoriata, Poljski dežnik
J - Gymnopilus penetrans, Predirna plamenka
K - Tricholoma portentosum, Zimska kolobarnica

slavko

A - Mislim, da je pegasta čeladica (Mycena maculata), neužitna.
B - mislim, da bi lahko bila dvobarvna livka (Clitocybe decembris), neužitna.
C - betičasta livka (Clitocybe clavipes), pogojno užitna.
D - mislim, da je podvihana kolesnica (Lepista inversa), užitna.
E - Divji lisičkovec (Hygrophoropsis aurantiaca), pogojno užiten.
F - Žaltava korenovka, roženosivi različek (Collybia butyracea var. asema), pogojno užitna.
G - Lahko bi bila štorova tintnica (Coprinus truncorum), neužitna.
H - Opečnata žveplenjača (Hypholoma sublateritium), pogojno užitna.
I - Morda je poljski dežnik (Macrolepiota excoriata), užiten. Malo premajhen je še za natančno določitev.
J - Predirna plamenka (Gymnopilus penetrans), neužitna.
K - Zimska kolobarnica (Tricholoma portentosum), užitna.

Lep pozdrav,
Slavko





Leon

Zdravo
pred nekaj dnevi sem bil v Istri, pa sem kakih 30 m od obale videl kar veliko teh gob ki jih ne poznam- rastle so v manjšem gozdu.
Hvala v naprej za odgovor

Lp Leon

slavko

Gobe na sliki so zelo podobne oljkovemu livkarju (Omphalotus olearius), ki je strupen.

Lep pozdrav,
Slavko

Mile13

Pozdrav, sem bolj fotograf in ne nabiralec gob. Nedavno sem na Golovcu slikal tole gobo.

Kot sem gledal, naj bi šlo za vrsto Cortinarius (koprenke), za točno katero pa ne vem, naj bi jih bilo veliko. 


Še povezava na sliko : https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f9/Cortinarius_%28koprenke%29.jpg


slavko

Mislim, da niste slikali koprenke, ampak mlad primerek navadne podvihanke (Paxillus involutus), ki je smrtno strupena.

Lep pozdrav,
Slavko

IgorW

Citat od: Mile13 dne 10 Oktober 2017, 10:28
Pozdrav, sem bolj fotograf in ne nabiralec gob. Nedavno sem na Golovcu slikal tole gobo.

Kot sem gledal, naj bi šlo za vrsto Cortinarius (koprenke), za točno katero pa ne vem, naj bi jih bilo veliko. 


Še povezava na sliko : https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f9/Cortinarius_%28koprenke%29.jpg


Čestitke Mile13 za izredno fotografijo.
Lep dan
Igor

Mile13

Citat od: slavko dne 10 Oktober 2017, 11:19
Mislim, da niste slikali koprenke, ampak mlad primerek navadne podvihanke (Paxillus involutus), ki je smrtno strupena.

Lep pozdrav,
Slavko

Hvala slavko, bom popravil ime. Čimprej zgleda.
IgorW hvala za pohvalo, sej gobe so fotogenične, pomagajo same. Glede na to da je slika dobra (mam par prijemov za makro slike), bo predstsavnica na Wikipediji.

Še tole bi rad vprašal, goba na spodnjem linku, je to mušnica (Amanita muscaria var. muscaria)...tale var naj bi bil pojem za varianto ? Ali pustim samo Amanita muscaria ?
Vprašal bi zakaj se na tej gobi (mušnici?) nabira sloj "zemlje" na belih delih ?

link na sliko: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/af/Rde%C4%8Da_mu%C5%A1nica_%28Amanita_muscaria%29.jpg


slavko

Amanita muscaria mislim, da bo dovolj. Običajno označimo z varianto tisti vrsto mušnice, ki nima belih pikic, to je Amanita muscaria var. aureola, rdeča mušnica ogoljena oblika.

Lep pozdrav,
Slavko

Mile13

Citat od: slavko dne 10 Oktober 2017, 15:43
Amanita muscaria mislim, da bo dovolj. Običajno označimo z varianto tisti vrsto mušnice, ki nima belih pikic, to je Amanita muscaria var. aureola, rdeča mušnica ogoljena oblika.

Lep pozdrav,
Slavko

Hvala za pomoč.

pk0312

Gospod Slavko ali kdo drug,
ali mi lahko identificirate sledeče gobe poleg dežnikov (mislim da so kostanjevke, ampak nisem prepričan):



slavko

Dva velika jesenska gobana, po domače jurčka in en kostanjasti goban, po domače kostanjevka.

Lep pozdrav,
Slavko