Kratka vprašanja o gojenju gob.

Začel/a brodul, 15 Oktober 2006, 13:35

Prejšnja tema - Naslednja tema

brodul

Mene zanima kje dobiti te lesene molznike(les)? Bauhaus ali kaj podobnega? Koliko priblizno stanejo?

Ali je za sterilizacijo dovolj navadni lonec ali ekonom ?

Je mozno micelij pridobiti z mešanjem gob, žagovine ter riža?

:D

Gregor

>Mene zanima kje dobiti te lesene molznike(les)? Bauhaus ali kaj podobnega?
Ja, ali pa mogoce vprašati kakšnega mizarja.

>Koliko priblizno stanejo?
Če se prav spomnim, okoli 10 € za 1000 komadov.

>Ali je za sterilizacijo dovolj navadni lonec ali ekonom ?
Ekonom.

>Je mozno micelij pridobiti z mešanjem gob, žagovine ter riža?
Gob? Kakšnih gob, svežih gob? Ne, to bi kontaminiralo.


brodul

#2
Zanima me če bi mi lahko kdo poslal tri molznike ( še raje pa okuzeno žito) z Shiitakami v kuverti v zameno za   manjšo plačilo ( 2€). Če bi bil kdo to pripravljen narediti, naj mi piše na brodul@email.si .

Drugače sem pa sem v zadnjem letu že vspešno vzgojil eno vrsto, ki me sedaj ne zanima več.  ;)

McBobo

Rad bi vzgojiv šampinjone iz nule; se pravi iz šampinjonov. Ker substrata z micelijem šampinjonov nikjer ne dobim.
Postopek od 0 sem gledal tukaj:
http://www.rtvslo.si/odprtikop/iz_popotne_torbe/zelenjava/
http://www.rtvslo.si/odprtikop/play/3960203/0:13:13/
Že kakor je na posnetku razvidno, se je njim čez noč odpru zaprti šampinjon v kozarcu in spustil trose na papir; meni to ni uspelo z trgovinskim šampinjonom.
Kaj sem že tukaj naredil narobe? Kakšna bi morala biti temperatura oz. a se sploh odpre tisti šampinjon kupljen v trgovini?
Zato sem z nožem odrezal rjav košček gobe, kjer naj bi bili trosi in ga dal na gojišče, ki sem ga dobil v službi za živilske laboratorijske namene-rumenkasta masa. Sedaj je minilo že 3 dni, pa se v gojišču še ni pojavil micelij-gojišče je na sobni temperaturi; ponoči tam okoli 15°C.
A se bo iz tega sploh razvil micelij?
Zaenkrat je nastala samo ena taka rjava lisa, ki se mi zdi, da se malo vsako noč bolj razleze.
Kje bi si lahko ogledal oz. prebrav celoten postopek z vsemi potankostmi, ker na tistem posnetku manjkajo detajli?

McBobo

Po nekaj dneh mi na gojišču nastane tole:



Malo sumim prestare šampinjone, ker ko sem jih kloniral, jim je rok uporabnosti za uživanje pretekel.
Na kakšni temperaturi morajo biti gojišča in v kakšnem prostoru? Svetlem ali temnem?

McBobo

Ker sem malo sumil, da imam napačno gojišče, sem poizkusil naslednje. Z roko sem odlomil košček klobuka in ga postavil na mizo. Sedaj po 4 urah je še ravno tak, kot je bil-nič počrnel; za razliko koščkov, ki sem jih dajal na gojišče, so že v roku 30 min. do ene ure začeli črneti.
Kje naj dobim pravo gojišče?

Gregor

#6
Če hočete začeti z gobo, potem je najbolje da jo klonirate, kakor je opisano tukaj: http://www.fungifun.org/English/Cloning

Tudi ta artikel je zelo poučen: http://www.mykoweb.com/articles/cultivation.html

Če pa hočete dobiti trosni odtis pa je pomembno, da je goba že dovolj stara, da ima sploh že zrele trose. Šampinjoni iz trgovine so ponavadi premladi.

Kar se micelja na žitu tiče, ga dobite recimo pri Amycel v Holandiji, stane 30 litrov ca. 50€, poštnina pa je okoli 60€.
Same kulture dobite recimo pri http://www.mycelia.be/mycstrainlist1.htm .

Anjo

Micelij na žitu ali moznikih dobite tudi pri slovenskem podjetju Biolab d.o.o. - www-zanaravo.com.
Lahko si pa naročite že pripravljen komplet za gojenje gob in ga samo odprete ter pobirate gobe ;D
Zavod za naravoslovje
Ulica bratov U?akar 108
Ljubljana
tel: 031 893 262
e-mail: info@zanaravo.com

031 893 262
info@zanaravo.com
www.zanaravo.com

rene

Mene pa zanima,kaj vse potrebuje kukmak ali po domače šampinjon,da zraste v umetnem porstoru,torej doma v kleti prosim za odgovore.

Gregor

Kukmak gojijo na posebnem kompostu pripravljenem is slame, konjskega gnoja, mavca in drugih dodatkov. Po fermentaciji se kompostu primesa "seme"(=z micelijem prerascena strelizirana rz) in  ko je micelij kompost prerastel, se na vrh da tako imenovana pokrovka, in ko micelij to preraste in ce ja kolicina vode in temperatura primerna se pojavijo gobe.

Dokumenti(angleski):
http://www.mushroomcompany.com/resources/agaricus/index.shtml
http://www.academicjournals.org/AJB/PDF/pdf2007/4Oct/Baysal%20et%20al.pdf

rene

Ok,samo nekaj še me zanima,kaj bi blo možno da bi v trgovini ali pa nekje na travniku našel kukmak in ta kukmak dal doma na konjski gnoj in bi ta kukmak spustil semena in se bi iz teh semen naredile nove gobe?

slavko

Vaše vprašanje je načelno - ali se goba lahko razvije iz trosov?

Vsaka goba, tudi tista gojena iz trgovine, se lahko razvije iz trosov.

Razmnoževanje s trosi je t.i. spolni način razmnoževanja gob. Vendar zadeve niso čisto enostavne. Potrebna je namreč moška in ženska paritvena struktura. Šele ko se miceliji teh paritvenih struktur združijo, nastane dvojedrni micelij, ki lahko tvori trosnjak (gobo).

Gobe pa se lahko razmnožujejo tudi nespolno (npr. kloniranje). To je načeloma možno tudi iz otrebkov gob. Iz teh lahko požene micelij, če je vlaga in temperatrura pravšnja. Goba, ki ji pravimo tudi terciarni micelij, je splet različnih micelijskih struktur.

Gojiti je možno izključno saprofitne gobe (gniloživke). Mikoriznih gob, ki potrebujejo rastlinskega partnerja in živijo z njim v sožitju, na ta način ni možno vzgojiti.

Če bi se torej želeli ukvarjati z gojenjem gob, potem "spuščanje trosov" kupljene ali najdene gobe ne bo dovolj. Več možnosti imate, če boste otrebke saprofitnih vrst gob vrgli na primerno mesto. Kukmaki npr. so saprofitne vrste gob in morda vam jih uspe vzgojiti z otrebki. Metoda pa je žal nepredvidljiva.

Za zanesljivo vzgojo gob potrebujete substrat, ki je okužen z micelijem in potem vam lahko gobe rastejo tudi doma.

Lep pozdrav,
Slavko

TarPiee

Pozdravljeni,

da ne bom odpirala nove teme, bi vprašala kar tukaj. Kolegica v Ameriki ima pa težavo z razraščanjem neželenih gob v delu vrta, ker je precej vlažno (sumi celo na puščanje cevi v zemlji na tistem delu). Gobe rastejo v šopih, v zemlji. Kako se lahko teh gob dolgoročno reši? Sedaj jih je izkopavala, ampak očitno vedno zrastejo nazaj...

Hvala!

slavko

Najprej je treba vedeti kakšne vrste gob rastejo kolegici v vrtu. Glede na način rasti so gobe lahko gniloživke in paraziti, ali pa mikorizne vrste. Vse vrste pa imajo razraščen micelij oz. podgobje, ki je različno veliko in prekriva različno veliko površino pod zemljo.

Če so mikorizne vrste, gobe rastejo v sožitju z drevesom. V tem primeru se jih lahko znebite tako, da požagate drevo, ki je gobji partner. Podobno velja, če se gobe razraščajo po drevesu. V tem primeru je treba drevo požagati, izkopati s koreninami vred in zažgati.

Če so gobe gniloživke, se prehranjujejo z organskimi odpadki v tleh. V tem primeru se mi zdi najprimernejša rešitev uporaba ekološko sprejemljivega fungicida.

Lep pozdrav,
Slavko

TarPiee

Pozdravljeni,

kolegica s težavo z gobami na vrtu je poslala nekaj fotografij, če slučajno kaj razberete iz njih. Živi v južni Kaliforniji. V vrtu so bila tri drevesa, ki jim rečejo Ash tree, gre za Fraxinus. Nekaj delov teh dreves še trohni v vrtu, pravi.

Goba še v vrtu. Merilo je v inchih. Pravi, da je goba na sliki površine 30x30 cm, debela 10 cm.



Izkopana goba, ki je v velikem kosu in trava poganja čez njo.


Sem ji pa že povedala, da mora odstraniti podrast. Kaka ideja, katera goba bi to bila?

Katarina