Šampinjoni, kje nabirati, kje rastejo

Začel/a shtumf, 01 December 2008, 00:16

Prejšnja tema - Naslednja tema

shtumf

Okey  do pred pol leta sem imel prepričanje, da se šampinjone pri nas goji v tistih temnicah itd.
potem pa zvem od nekoga, da jih je nabiral na travniku. Nekdo je potem izjavil, da je našel šapinjon v gozdu, ko je nabiral jurčke. Te ljudi sem srečal bežno, zvedel pa nič konkretnega.

ne mene to mal matra in me zanima, če se pri nas po travniku da nabirat šampinjone, mogoče celo v gozdu ?
Pogoji za rast, čas za nabiranje ?

Lp

Boris

klavir

Seveda se da nabirat kukmake ali šampinjone. To so prav pogoste gobe. Rastejo poleti, še rajši pa jeseni, nekako do začetka novembra. Od podobnih gob se ločijo po tem, da so lističi najprej umazano bele barve, nato rozejaste in končno čokoladno rjave. Bet ima obroček. Mlade kukmake, ki rastejo v gozdu, nepoznavalec zlahka zamenja z nekaterimi smrtno strupenimi vrstami mušnic - zeleno, koničasto ali pomladansko mušnico. Kukmakov je sicer več vrst in niso vsi užitni. Neškodljivi so vsi tisti, ki imajo rdečeče odtenke, med rumenečimi je nekaj nekoliko strupenih, ki največkrat smrdijo po karbolu, to je predvsem karbolni kukmak (Agaricus xanthodermus). Najbolj primeren za nabiranje pa je poljski kukmak (Agaricus arvensis), ki raste v glavnem na travnikih, v gozdu pa med drugimi rasteta hostni kukmak (Agaricus silvicola) in odsekani kukmak (Agaricus abruptibulbus). Je pa treba poudariti, da v zadnem času gobe na travnikih niso več neoporečne, predvsem zaradi umetnih gnojil. Tako je dobro nekaj vedeti o terenu, kjer rastejo travniški kukmaki. O vsem tem pa piše še veliko več prav na tej spletni strani.

Lep pozdrav
Ivan

shtumf

Aha kukmak je šampinjon okey :)
Hvala