Shiitake cepljenje hlodov

Začel/a Gregor, 23 Januar 2006, 15:32

Prejšnja tema - Naslednja tema

Andrej Banko

#15
Na bukovih hlodih, v katera sem dal kupljene moznike z micelijem se po 3 mesecih sicer še nič drastičnega ne dogaja.
Zaenkrat so še v ( vlažni ) kleti. Ne morem se odločiti ali naj jih še pustim tukaj ali naj jih dam raje ven ?!

Pa še eno vprašanje:
Do sedaj še nikjer nisem zasledil, kako je kaj s primernostjo jesenovega lesa za ta način gojenja gob ?!
Glede na to, da je precej mehak, predvidevam, da ni ravno najboljši ...


ROGLA

Bukov ostrigar.  Goba-goba.eu


To vtikaj na goole

Gregor

Citat od: Andrej Banko dne 22 Maj 2015, 16:54
kako je kaj s primernostjo jesenovega lesa za ta način gojenja gob ?!
Glede na to, da je precej mehak, predvidevam, da ni ravno najboljši ...

Sam nimam izkusenj z jesenom, na spletu sem nasel naslednje:
http://www.permies.com/t/30779/fungi/Outdoor-mushroom-cultivation

CitatOyster mushrooms [...] will grow on almost anything [...] but for some reason I've never seen them or had any success growing them on European ash (Fraxinus excelsior)
Se pravi, ta gojitelj ni imel uspeha z jesenom.

Po drugi strani pa:
http://www.fungaiafarm.com/seasonal-planting-chart/
CitatSuggested tree species:
[...] and Ash (Fraxinus spp.).
Se pravi, ti pa navajajo jesen kod primernega za ostrigarje.

Najbolje bo enostavno poizkusiti na par lesovih.

janko71

Zanima me če so to na sliki šitaki.Zraslo je iz bukovega debla, v katere sem zvrtal luknje in vstavil micelij-čepe.

Leon

Pozdrav
Tudi sam gojim šitake doma in po mojem mnenju so to šitake, vendar že v starejši fazi rasti in napite z vlago, zato je njihova kvaliteta manjša.

Lp Leon

schmex

Pozdravljeni!

Ali je priporočljivo cepljene hlodove čez zimo pospraviti pod streho?

Gregor

Hlodovi lahko ostanejo zunaj, temperature pod 0 jim ne skodijo, seveda se pa rast micelija preko zime upocasni.

schmex

Hvala Gregor!
Torej je čisto vseeno kje prezimijo? Zunaj pod snegom, v drvarnici na suhem ali pa v hišni kleti? Sama rast ne bo nič hitrejša v toplejšem in vlažnem prostoru? Imam na voljo različne opcije in me zanima kaj jim najbolj ustreza.

schmex

Pozdravljeni!

Na deblu bukve, kamor sem lani z miceljnom na čepkih cepil ostrigarje, so se pojavile gobe na sliki. Najbrž niso ostrigarji? Enake gobe so se pojavile še na deblu hrasta, kamor sem cepil šitake. Ali je gobe priporočljivo odstraniti z debla?




schmex

V zadnjih dneh mi je na hrastu ceplenim s šitaki zrastla goba. Na bukvi pa se vedno rastejo v prejsnjem postu slikane gobice. Ali jih je potrebno odstranit?


Lemedis

Na bukvi vam niso zrastli bukovi ostrigarji (Pleurotus ostreatus), gobe spominjajo na navadne cepilistke (Schizophyllum commune). Tudi, če boste gobe odstranili iz hloda bodo ob prvih ugodnih pogojih ponovno začeli poganjati trosnjaki. Vseeno bi svetoval, da gobe odstranite saj boste tako vsaj onemogočili trosenje in razširjanje na ostala ''zdrava'' debla.
Pogosto so debla oz. substrati na katere cepimo gobe, že predhodno okuženi s katero od neželenih vrst gob. Včasih je zanimivo pustiti naravi, da naredi svoje. Tako lahko na zanimiv način vidite kako agresivni oz. uspešni so miceliji posameznih vrst. Nekatere vrste so sposobne popolnoma izločiti ostale v bližini, pri manj uspešnih pa lahko na enem deblu opazujete tudi 5-10 različnih vrst lesnih gob.
Pri deblu hrasta lahko gobo prav tako poberete, ob prvem pravem obrodu šitak se bodo le te pojavile v večjem številu. Takrat bodite pozorni, da ne zamudite pobiranja in boste pobrali sveže in mlade primerke.

Lep pozdrav, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

schmex

Hvala za odgovor! Odstranil sem nezazeljene gobice. Zanima me se, ce lahko gobe razmnozujem? Recimo, da dodam k obstojecim cepljenim deblom se neokuzeno deblo, na katerega bi potem gobe lahko odvrgle trosnjake in bi na tak nacin oplemenitil se kaksno deblo?

Kokovnik Karolina

Citat od: anita dne 17 Februar 2006, 20:29
Zelo koristen opis. In slikovit  :) Hvala!
A je potem hlode treba pokriti s folijo, da je vlažno?
kje dobiti moznike poraščene z miceljem šitake

slavko


Andrej Banko

Nad mojim poskusom gojenja šitak sem že skoraj obupal, danes pa sem opazil, da iz enega poganja nekaj, kar bi bilo lahko podobno šitakam: