Gobarjenje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:44

Prejšnja tema - Naslednja tema

klavir

Dober dan.

Danes se moram pohvaliti. V štiriurni posebni akciji intenzivnega gobarjenja sem uspel najti pol lisičke. Sva si jo s slinastim polžem pošteno razdelila. Zato mi poleti že nekaj časa ne rečemo več, da kuhamo gobjo juho, ampak govorimo o juhi z gobami. Za prvo rabiš nekaj pogojev, ostalin iz nekih preteklih obdobij, ko si moral še oditi na morje, če si hotel toploto in sonce... Zadnje čase pa prihaja vse bolj v modo juha z gobami - skuhaš krompirjevo juho, vržeš noter gobo ali dve pa opazuješ, kaj bo. In presenetljivo, takšna juha ni nič manj okusna od prve, že dolgo me žre sum, da gobovim juham v resnici daje okus krompir (sušene gobe so kar se da nekaj drugega). Ali pa vzameš gobe iz ozimnice (čeprav bi težko govorili o ozimnici, če so bile gobe zmrznjene pozimi, jedo pa se poleti). Današnje odlične zimske panjevke (s pol lisičke!)- njihov zaščitni ovoj pred mrazom deluje še po pol leta, da se ne pokvarijo. In tu nastopi poanta: nekoč smo vlagali poleti gobe, da bodo za zimo, zdaj vlagamo pozimi, da bodo za poletje. No, pa še pozno jeseni, da ne bomo pristranski. Narobe svet, ali pač ne? Pravijo, da ni lepo biti pogolten, zato ne rečem nič, a zadnja optimalna rast (če izvzamemo posamične lokalne izbruhe) je bila meseca februarja, ko je konec januarja tudi predzadnjič cel dan deževalo (nato še enkrat maja meseca). - In to je kajpada to... Zato so nekoč gobe v sušnih poletjih kljub vsemu rasle, zdaj pa ne (čeprav, ne pozabimo, lokalno pade vsak teden nekaj padavin!) - ker so namreč uspevale "na zalogo" treh mesecev zimskega snega pa spomladanskih deževij in poplav. Na kaj pa naj se oprejo zdaj? Na palico? Na dva zaporedna v celoti suha decembra, na tudi sicer tople zelene zime, o pomladih, da ne govorimo (vsaj ne o letošnji) ter na suh puščavski veter in vročinske fronte iz Egipta? In po le enem desetletju poletij praktično ne moremo več šteti v gobarsko sezono. Pa saj, kot pravijo, gob ni škoda, one ostanejo v vsakem primeru v gozdu vsaj pod zemljo, in nas bodo tudi preživele, govori se o drugih stvareh...  Pa kljub temu mi tu prihaja na misel odlična "ideja", ki jo je v meni vzbudil Ta Pravi Gobar. Namreč da bi se v poletnem času bilo potrebno preseliti nekam v severno Evropo; tako sem, seveda zelo subjektivno, dojel tekst med njegovimi vrsticami. Če si smem dovoliti pripombo, morda ne bi šli ravno v Nemčijo (razen morda kam v bližino severnega morja), ker je sicer tudi tam podobno kot pri nas (baje celo na Poljskem). Pač pa so neke znanke pripovedovale, kako so ta in prejšnji mesec turistično popotovale po Skandinaviji, mislim da Švedski - in ko človeka zgrabi sila na minus, pač mora s ceste za minutko v gozd. In potem sem poslušal - jurček pri jurčku, od lisičk vse rumeno; pa oni tako niso gobarji, ampak kvečjemu morda jurčkarji, pa še to le občasno - le kaj je še vse drugega zanimivega moralo biti tam... Samo na kratko: predlagam, da se nas nekaj strastnih gobarjev združi, pa gremo naslednje poletje takoj ko pritisneta vročina in suša, nekam na sever. Najamemo hišico sredi gozda, daleč stran od "ponorele civilizacije", tako da bomo prisiljeni živeti nekaj tednov čim bolj naravno - od darov, ki jih ponuja narava - rastlin, zelišč, poganjkov, koreninic, zdravilnega lubja. Pa ta važnejše sem pozabil, kajne... - A ko se bo severna Evropa že čez nekaj desetletij po pesimističnih napovedih otepala podnebnih beguncev, takrat ne bomo mogli več gor - naše bodljikave ograje bodo prestavili pač nekaj stotin kilometrov severneje...  ----- In kje je tukaj moje pol lisičke? Morda v družbi njenih sester iz Bolgarije (ali pa Romunije, če hočete), vedno so od tam, vsaj po izročilu, tudi kadar Donava skoraj presahne. Poreklo: najmlajši članici evropske skupnosti. Ups, Hrvaška se nam je izmuznila! Sklep se poraja sam od sebe, nekakšen nauk pa tudi: bolje pol lisičke iz domačega loga za juho z gobami kot pa gobova juha iz...vsi vemo, česa.  

Jagoda

Klavir, odličen zapis, bravo.

rotor

Odlično branje, klavir...lahko dodaš še kakšno.

zvita lisica

Pozdravljeni!

Sem nova in glede na to, da je nekdo pred mano "obupano" :) prosil naj še malo pokomentiramo in ne samo beremo..., vam javljam, da nisem našla včeraj v Borovnici nobenega jurčka. No, razen treh tistih tarumenih, ki jih ne poznam- ne nabiram ;) Nisem pa veliko prehodila, le par poznanih terenčkov. Drugače pa praaaazno vsega :(

LP

klavir

Ne poznati rumenih jurčkov je velika škoda, saj med vsemi jurčki še najbolj prenesejo sušo. Seveda je bolje gobo pustiti v gozdu, v kolikor je človek ne pozna stoodstotno, kljub temu pa še vedno obstaja možnost dodatnega izobraževanja v kakšnem lokalnem društvu ali sekciji ali pa vsaj v družbi izkušenejših gobarjev. Rumeni goban po kakovosti ne zaostaja za poletnim ali jesenskim, je pa res največkrat črviv.

lp

PrviProgram

Sem že 7 dni na Rogli. Lisičke so, jurček do sedaj samo eden, nič črviv, malo požrt od polža.

Ta Pravi Gobar

Jaz sem bil v ponedeljek na Arehu in okolici.  Hodil eno uro, niti ene lisičke. Pol sem našel v blatu 4 Žametaste gobane, mlade in lepe.  Pol sem šel na moj najboljši plac prej gledal nič nikjer, tam pa kar 6 mladih ala 5 cm jurčkov skupaj, sem jih pol še našel, par vzel s seboj. Tudi lisičke so bile na dveh mestih malo bolj množično.  Doma videl da so jurčki skoraj vsi polni čisto malih črvov.  V taki vročini so radi črvivi, tako da splača se ravno ne zaenkrat, je pa namočeno fejst. Našel sem še razne druge - golobice, pa tudi prvo rdečo mušnico letos.

Klavir, to bi bilo, ha ?  Na Švedskem tudi jaz poslušam kako rastejo - čudno da na youtube pa samo par filmov z zelo bogo bero od Švedov.  Klavir, a si pianist ?  Jaz sem moj pianino prodal Nini Pušlar, je fejst punca ...

Prviprogram, gledam glih radarsko sliko padavin - a imaš na Rogli ravno dobro nevihto - a močno dežuje ?

Lep pozdrav pa dobre prve ulove želim

kragulj

Nekaj fotk, da ne bo na celi strani samo tekst...

celjanka

Lep pozdrav vsem skupaj.Včeraj smo bili na Rogli,natančneje na Pesku.Hodili smo tri ure in pol,našli le enega malega jurcka in eno lisičko.Gozd je namočen,tako da ponekod voda stoji.Vendar nič od nič.Bilo je kar nekaj gobarjev in ogromno slabe volje.Našli smo nekaj sivk,vendar so bile vse suhe in črvive.Vam,pa ki ste kaj našli,pa vse čestitke.

klavir

Od torka spet 30 stopinj, nov vročinski val. Nič se ne obeta.

Ja, Ta Pravi Gobar, nekaj se poskušam na tem področju... Za službo in prosti čas. V bistvu sem hotel imeti nickname "smrček", pa takrat nisem znal pravilno izvesti registracije, hah.

Jutri grem pa na relacijo Areh-Šumik. Mislim, da sicer ne bo gob, po mojih izkušnjah je tako, da dokler ne rastejo v nižinah, jih tudi višje ni.

lp

mato2

Pozdrav lani nikjer niso bile po nizinah zgoraj pa rastle ko nore. lp mato

mak

pozdravljeni
Bil sem v torek v Brkinih.nicesar.
V razmislek : podgobje se normalno seli ,odvisno od vlage,osvetlitve in temperature.
Mislim,da je vecina podgobja tudi letos utrpela zaradi vrocine in suse skodo oz. izsusitev kar pomeni,
da je na lepih placih prislo do izsusitve micelija in bo morda tam po nekakratnem dezevju se kaksen majnsi
vznik,ce so se obdrzali kaksni zametki,ce pa tam ne bo nic pa bi pogledal na bolj vlazen teren v blizini.
bo pa ocitno vedno vec vrocine poleti in vedno slabse za nas gobarje,zal.

Lep pozdrav !
mak

klavir

Mato, očitno hodiva na različne terene :)

anica


Klavir kdaj gre vlak ali letalo za sever? Sem takoj zraven - v prvi vrsti.

Malo si pa letos zgrešil lokacijo - z mano vred. Če se dobro spomnim si večkrat pogledal na Goričko. In
prav na tvojih terenih - Sv. Ana z okolico je bil dva tedna nazaj "bum". Tam je bilo največ dežja, žal tudi
toče. Dober teden sem poslušala kako so našli polne košare jurčkov - in seveda v napad. 7 različnih gozdov sem
prehodila žal napačnih. Končno izvem pravo lokacijo - vendar prepozno. Turki, sivke za avt. prikolico in nekaj
starih jurčkov.
Letošnja poletna gobarija je katastrofa, upam, da vsaj delno nadoknadimo gobarske užitke z jesensko sezono!

Lep pozdrav vsem razočaranim gobarjem. A.

klavir

Ja, Anica, tako je, kot praviš - zamudila sva čas in prostor...ampak zdelo se je kar preveč neverjetno. Sam sem nazadnje na Goričkem gobaril v začetku aprila, pa še to je bila ena majhna košarica. Pred drugo polovico oktobra najbrž tako ne bo za it, če pa vendarle, bo super.

No, v bistvu sem hotel pa napisati, da je na Pohorju zdaj vse v redu. Ker je pa meni osebno najlepše in najzanimivejše preučevati redkejše vrste, ki so običajno tudi zaščitene ali pa vsaj na rdečem seznamu, sem po končanem gobarjenju kljub pozni uri šel poslikat še eno potencialno mikrolokacijo za čokate lisičke (čokata žilolistka, Gomphus clavatus), ki je zaščitena (itak se mi zdi, da mi fotoaparat naredi še najlepše slike ob mraku). Kljub do pred nekaj dnevi izredno slabim pogojem jih je bilo malo morje - povsem nepričakovano. Rastejo pa namreč vedno šopasto in v risih - za eno šajtrgo bi jih bilo, heheh. Čudovito... na tem mestu bi rad z vami delil nekaj bolj uspelih fotografij, prijetnih za oko... 















lp