Determiniranje 2016

Začel/a Lemedis, 03 Januar 2016, 15:47

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Mislim, da ste našli rano njivnico (Agrocybe praecox).

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=b40f5937b5df4f1991237001ca9a1cae

Zrnata košutnica ? Sploščena, na smrekovi korenini, vmes 1 cm zemlje. Če je bilo tole izkopano in odloženo tjale je od tedaj že kaka 2 meseca.
Znotraj črna drobljiva masa.

slavko

Mislim, da je Elaphomyces granulatus. Črna sredica pomeni, da so trosi dozoreli.

Lep pozdrav,
Slavko

Leedo

Pozdravljeni,

Že dlje spremljam vaš forum, zdaj pa sem se odločil malo bolj aktivno sodelovati...

Prosim za determinacijo:

slavko

Mislim, da ste našli žoltorobi rjavopor (Phaeolus schweinitzii), ki je neužitna goba. Povzroča pa škodo v gozdu.

Lep pozdrav,
Slavko

Leedo

Hvala za determinacijo.

Ja, tudi opis vrste (http://www.gobe.si/Gobe/PhaeolusSchweinitzii) se ujema s tistim, kar sem videl na terenu.
Nekaj metrov stran sem namreč opazil podobne trosnjake, ki so imeli bet in so rasli iz tal/korenin rdečega bora.

Lp,
Leedo

007agent

Prosim za determinacijo, nisem ravno prepričan če gre za poletni ostrigar, namreč jih še nisem nabiral

Poslano z mojega HUAWEI MT7-L09 z uporabo Tapatalk


slavko

Na posnetkih je poletni ostrigar (Pleurotus pulmonarius).

Lep pozdrav,
Slavko

007agent

Hvala za odgovor :)

Poslano z mojega HUAWEI MT7-L09 z uporabo Tapatalk


bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gobe na priloženem posnetku.

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

Lemedis

bojan #114 našli ste kosmato ploskocevko (Trametes hirsuta), ki je pogosta predvsem na listnatem drevju, povzroča belo trohnobo in ima, kot gniloživka, pomembno ekološko vlogo v naših gozdovih. Vrsta je razširjena po vsej Sloveniji.
V bodoče poskusite zraven fotografije opisati tudi glavne makroskopske značilnosti vrste (velikost, oblika klobuka, tip trosovnice, tekstura, vonj,...).

LP, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

sebastijan

Zdravo,

tale goba mi poganja v garaži :D. Prosim za identifikacijo (malo je še mlada, tak da vsaj približno)

hvala,

Sebastijan


slavko

Mislim, da vam je pri garaži zrasla velikoluska mušnica (Amanita strobiliformis). Mušnice so mikorizne vrste gob, kar pomeni, da rastejo v sožitju z drevesi. Zato lahko še kdaj zrastejo kje blizu.

Lep pozdrav,
Slavko

sapo

#118
Katera vrsta zraščenke bi bil sp. primerek? Kolikor sem našel v knjigah bi to lahko bil Hrastov luknjičar ali pa Jelenovo uho (oboje baje izvrstno...)

marusa111

Pozdravljeni, sem nova članica, slučajno sem gledala slike bukovih ostrigarjev in šla na lov, našla pa le naslednjo gobo(in še nekaj lisičk ter jurčkov), ki je rastla na štoru (verjetno bukovem) in prosim za pomoč pri identifikaciji: