Determiniranje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Na posnetkih je najverjetneje marelični polstenec (Xerocomellus armeniacus), ki je užitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

Ale

Pozdravljeni, prosim za determinacijo:

1. Zdi se mi podoben leponogemu gobanu, je grenek in nima prijetnega vonja. Moti me, da ni potemnel na prerezu.


2. Vrsta mušnice, na nekaterih delih klobuka je vleklo že na temno vijoličasto barvo.


seppo

Najlepše se zahvaljujem za hiter odgovor g. Slavko.

Ta Pravi Gobar

Tudi jaz bi vprašal za rjavo Golobico - bi bila Lešnikova ali Usnjena Golobica ?    Kaj pa ta siva ?

Rjavih je en hrib poln, drugače sva bila danes s kolegom na 1200 - 1300 m Pohorje, kakih 10 Jurčkov, Lisičke, Bisernice, en Ježek, pa Golobice - tudi zelene, par rdečih mušnic ...

Gobarji so kar, vsak ima kake 3 - 5 komadov Jurčkov v košari ...

Bo pa spet potreben dober dež.

slavko

Na prvem posnetku od zgoraj navzdol je lešnikova golobica (Russula mustelina), ki je užitna. Tista siva bi lahko bila modrikasta golobica (Russula cyanoxantha), prav tako užitna.

Golobice, ki niso pekočega ali grenkega okusa, so užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Ale #136 na prvem posnetku od zgoraj navzdol je leponogi goban (Boletus calopus), ki je neužitna vrsta, na naslednjem posnetku pa je rdečkasta mušnica ali bisernica (Amanita rubescens), ki je pogojno užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

Ale

Hvala g. Slavko. Po čem pa prepoznamo bisernico od napačne mušnice? Ta na sliki je namreč tudi vijoličastih odtenkov, rasla pa je v gozdu, kjer so tudi smreke.

slavko

Rdečkasta mušnica (bisernica) na ranjenih mestih rdeči. Podobna panterjeva mušnica, ki je strupena, pa ne.

Lep pozdrav

Ale

Hvala za pojasnilo in tudi vam prav lep pozdrav,

Alenka

Triglav

Na vrtu sem našel prav lep primerek gobe, prosim za determinacijo
Lep pozdrav in Hvala
                              Peter
                 

slavko

Mislim, da ste našli bresadolov kukmakovec (Leucoagaricus americanus), ki je pogojno užitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih posnetkih.

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

slavko

Od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- na prvih dveh posnetkih tankobetna gostolistka (Melanoleuca cognata)
- sledi posnetek višnjeve golobica (Russula turci)
- starejši in posušen čreslov cvet (Fuligo septica)
- jajčasti kadilček (Bovista nigrescens)

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

#148
Agaricus x ?
Travnik, bet ni votel, meso na zraku rahlo porjavi/pordeči (5 min). Na sliki je bet cel, ni odrezan.
Relavantna barva trosovnice - zgornja slika. Notranja stran veluma do polovice 'nažlebkana'
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=63b33ac261eb47f687a8091714463b3c

andymann

V loncu s fikusem je zrastlo ene par takšnih gob. Velike so okoli 2 cm. Zanima me če je to kakšna posebna vrsta.
lep pozdrav.