Determiniranje 2016

Začel/a Lemedis, 03 Januar 2016, 15:47

Prejšnja tema - Naslednja tema

BubikolRamios

#345
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=1b10a867022642fcba5d2e884d7fc538 ?
Hymenochaete cinnamomea (Cimetasta usnjevka) ni, kolikor gledam slike na netu, nikoli nima takih plodišč ...

EDIT: Hypoxylon rubiginosum.

slavko

Goba na posnetku je zelo težko določljiva. Edina možnost pri takih vrstah je mikroskopiranje in dobra strokovna literatura.

Lep pozdrav,
Slavko


Izberite uporabniško ime

Pozdravljeni,

Mi lahko kdo prosim pove katere gobe so na slikah in če so užitne ..? ::)
In če so kako pa se jih pripravi?

Hvala !!!













slavko

BubikolRamios #347, gobe v resupinatni fazi rasti je skoraj nemogoče določiti makroskopsko.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Izberite uporabniško ime #348, na prvih dveh posnetkih od zgoraj navzdol je grmovnata polževka (Hygrophorus arbustivus), ki je užitna. Sledita dva posnetka sočne mlečnice (Lactarius volemus), ki je tudi užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

enastajerka

Ojla!
Spet bi prosila za pomoc:)
Pri spodnjih sem mislila, da so brezovi turki (se posebej pri nsjmanjsem, ki je rastel poleg enega od ostalih dveh), a sem potem doma opazila zeleno barvo na prerezu beta...ker pise pri vecini turkov oz.dedov o katerih sem brala, da ne spreminjajo barve na prerezu, sem zdaj malo skepticna za katere gobe gre...
kolk vidim, so vsi dedi uzitni, tako da se verjetno ne rabim bat? Gobe so 3, delno slikane v gozdu, ostalo doma...
Hvala ze vnaprej!
Lp

enastajerka

Eh ne vem kaj sem prej brala...sej je res omenjeno, da so v dniscu zelenkaste...  ::) torej so vsi brezovi? Ali trepetlikovi?

slavko

Mislim, da ste našli brezov ded (Leccinum scabrum) in pisani ded (Leccinum variicolor). Oba sta užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

maki21

Pozdravljeni,
Danes zjutraj sem na vikendu, na travniku naletel na gobe, izgledajo kot travniški kukmaki tudi dišijo tako. Lističi so pa beli in ne temni kot običajno. Tudi bet je spodaj odebeljen. Za katero gobo gre? Ali je užitna?

Hvala in lp,
Aljaž



slavko

Glede na šopasto rast mislim, da so beli zajčki (Lyophyllum connatum), ki jih ne bi priporočal za uživanje.

Lep pozdrav,
Slavko

robert11

lahko prosim samo za potrditev da je to res veliki slinar. sem jih našel nekaj ki so zelo lepi, pa bi jih mežal med druge gobe.
hvala in lep pozdrav,
robert

Lojze07

Pozdravljen, Robert.

Je ja - na sliki veliki slinar... Le očisti jih tako, kot je treba (odstrani kožico na klobuku in tisti bel puh na betu), potem pa veselo z njimi v košaro... Odlični, pa tudi izdatni so...

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

BubikolRamios

Geastrum rufescens ?
http://agrozoo.net/gallery/Geastrum-rufescens ?

http://www.gobe.si/Gobe/GeastrumRufescens
Citat
zunanja ovojnica (eksoperidij) je razmeroma debela in se razcepi v 6-9 sprva bledih mesno rožnatih, pozneje pa rjavo rdečih krakov

Tudi na vaši sliki je samo 5 krakov ...

BubikolRamios

#359