Determiniranje 2016

Začel/a Lemedis, 03 Januar 2016, 15:47

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

marusa111 #208, od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- macesnova lupljivka (Suillus grevillei), užitna;
- lepljiva golobica (Russula viscida), užitna; pri golobicah ni toliko ključna barva klobuka kot okus mesa. Tiste, katerih meso peče ali greni, so neužitne. Golobice s prijetnim okusom pa so užitne,ne glede na barvo klobuka. Dejstvo, da so užitne pa ne pomeni, da so tudi okusne. Zato je treba pri osvajanju nove vrste zmeraj poskusiti le en kos in to posebej, brez da bo gobo mešali z drugimi vrstami. Če vam je okus všeč, lahko drugič mešate z drugimi vrstami gob;
- nizka rdečelistka (Entoloma rhodopolium), strupena;
- uhati drhtavež (Guepinia helvelloides), užitna; ta goba je, podobno kot navadna ledenka, želatinasta. Za kuho ni primerna, ker se v vreli vodi razpusti. Nekateri v društvu si iz ledenk in uhljevk naredijo solato, kateri dodajo čebulo, kis in olje. Če boste želeli poskusiti tudi vi, predlagam, da gobe pred uporabo nekaj časa namakate v močnem kisu, da uničite morebitne parazite. Nato jih izperite z vodo in uporabite za solato.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

marusa111 #209, od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- lešnikova golobica (Russula mustelina), užitna;
- jagodna golobica (Russula paludosa), užitna;
- premalo podatkov za zanesljivo določitev.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

Katera goba je to, rasla je ob hiši, zraven cipres
lp

lukar

Bi še lahko meni prosim pomagali določit gobice na 14 strani. Hvala v naprej.
Luka

marusa111

Hvala lepa g. Slavko, zelo ste mi pomagali.

slavko

lukar #207, opravičujem se, ker sem spregledal vaš post. V košari imate sočne mlečnice (Lactarius volemus), ki so užitne. Sočijo bel mleček, ki je lepljiv.

Nekateri te gobe obožujejo, drugi jih ne marajo. Poskusite kje ste vi. Sočna mlečnica ima vonj, ki spominja na ribe. Večina jih ima najraje pečene na žaru, z malo soli.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

lisjak #212, mislim, da ste našli gobo iz rodu dežnikovcev (Leucocoprinus). Najverjetneje Leucocoprinus cepistipes.

Lep pozdrav,
Slavko

meganboj

prosim za determinacijo naslednje gobe




slavko

Na posnetkih je najverjetneje svinjski goban (Boletus luridus), ki je pogojno užitna goba.

Lep pozdrav,
Slavko

Ta Pravi Gobar

Meganboj ...  Neverjetno, kakšna količina nekih KVAZI JURČKOV na kupu.  Kaj je to ob neki glavni cesti - ne moreš verjet   ?

Pa člana SRF bi pohvalil, ena najboljših fotk doslej tiste lisičke - kot neki vesoljci ki lečejo med travo, izjemna fotka.

Kolega je danes našel 10 komadov jurčkov na Šumiku.  Mogoče grem jutri, pol javim.

To4

Pozdravljeni,

Prosim za determinacijo naslednjih dveh gob, ki sem jih danes opazil v okolici Kamnika, kamor hodim po gobe :)

Hvala vnaprej,

Tine Oštir

slavko

Na prvih treh posnetkih od zgoraj navzdol je rumeni ježek (Hydnum repandum), ki je užitna vrsta gobe. Večina pred uporabo odstrani bodičke pod klobukom, sicer je okus bolj grenak.

Sledi sočna mlečnica (Lactarius volemus), ki je prav tako užitna. Mlečnica ima vonj po ribah in močno soči bel mleček, ki je lepljiv.

Lep pozdrav,
Slavko

tadejhorvat86

Zdravo,

včeraj sem našel nenavadne gobe, jih še nisem videl, verjetno so prašniki (prdeci). Imajo zelo lep vonj, podoben jurčku, na dotik so žametni, po 1h od utrganja in razpolovitve je ostal enak, tudi v sredini ostaja bel in nespremenjen.

a mi lahko kdo pove kaj je to za gobo? verjetno je užitna ali?

lp,
tadej

To4

Pozdravljeni,

Prosim za determinacijo.. Tole sem danes opazil na poti do planine Šije..

Hvala vnaprej,

Tine

slavko

tadejhorvat86 #222 na posnetkih je najverjetneje rožnata koreninka (Rhizopogon roseolus).

Lep pozdrav,
Slavko