<< | Determinator | >>

MIKOLOŠKA ZVEZA SLOVENIJE
Trstenjakova ulica 2
1000 Ljubljana

PRAVILNIK O IZPITIH IN PRIDOBIVANJU NAZIVOV DETERMINATOR

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

S tem pravilnikom Mikološka zveza Slovenije (v nadaljevanju MZS) določa postopke in
kriterije za pridobitev različnih stopenj naziva determinator. Nazive lahko pridobijo člani gobarskih, gobarsko mikoloških, mikoloških in sorodnih društev (v nadaljevanju društva) v Republiki Sloveniji (v nadaljevanju RS), včlanjenih v MZS.

2. člen

Na osnovi tega pravilnika si lahko člani društev pridobijo naslednje nazive:

  • determinator mentor,
  • determinator samostojni svetovalec,
  • determinator senior,
  • determinator svetovalec,
  • determinator pripravnik.

3. člen

Izpiti za pridobitev enega od strokovnih nazivov MZS se lahko opravljajo po vrstnem redu oz. po stopnji od najnižje do najvišje (determinator svetovalec, determinator samostojni svetovalec) oz. po določbah iz 6. in 7. člena ter iz 19., 20. in 21. člena Pravilnika o izpitih in pridobivanju strokovnih nazivov MZS.

II. VRSTE NAZIVOV IN DOLOČANJE AKTIVNOSTI

4. člen

Nazivi so lahko častni, aktivni ali neaktivni. Častni nazivi so doživljenjski, aktivnost oziroma neaktivnost pa se ugotavljata na osnovi dejavnosti posameznega determinatorja. Neaktivna lista se vodi ločeno od aktivne liste determinatorjev. MZS vodi seznam vseh determinatorjev.

5. člen

Aktivnost determinatorja se določa na podlagi:

  • popisov gliv z razstav in ekskurzij,
  • postavljanja razstav v matičnem in drugih društvih,
  • predavanja o glivah v matičnem in drugih društvih,
  • vodenje tečajev, krožkov in naravoslovnih dni v osnovnih šolah,
  • udeleževanja na srečanjih determinatorjev in podobnih strokovnih referenc.

Determinatorja, katerega ime se v zadnjih petih letih ne pojavlja na nobeni od naštetih aktivnostih, lahko MZS uvrsti na neaktivno listo determinatorjev.

III. PRIDOBITEV NAZIVOV

6. člen

Determinator mentor
Je najvišji naziv in ga kandidat lahko pridobi le na podlagi 26. člena tega pravilnika. Naziv je časten in ga kandidat obdrži tudi po prenehanju aktivnega dela, po izstopu iz MZS ali društva.

7. člen

Determinator samostojni svetovalec
Naziv lahko kandidat pridobi z opravljanjem izpita. Naziv obdrži kandidat tudi po prenehanju aktivnega dela, po izstopu iz MZS ali društva, vendar ga MZS lahko uvrsti na listo neaktivnih determinatorjev. Aktivnost si ponovno pridobi na osnovi 20. člena tega pravilnika.

8. člen

Determinator svetovalec
Naziv lahko kandidat pridobi z izpitom. Naziv obdrži kandidat tudi po prenehanju aktivnega dela, po izstopu iz MZS ali društva, vendar ga MZS lahko uvrsti na listo neaktivnih determinatorjev. Aktivnost si ponovno pridobi na osnovi 19. člena tega pravilnika.

9. člen

Determinator senior
Naziv lahko kandidat pridobi na podlagi 27. člena tega pravilnika. Naziv je časten in ga
kandidat obdrži tudi po prenehanju aktivnega dela, po izstopu iz MZS ali društva.

10. člen

Determinator pripravnik
Determinator pripravnik je naziv društvene narave in ga lahko kandidat pridobi z izpitom ali po drugih določilih v matičnem društvu. Kriterije za pridobitev tega naziva določa vsako društvo posebej, pogoji pa so navedene v 28. členu tega pravilnika.

10. člen

Vsak član MZS, ki si je pridobil enega od nazivov determinator na osnovi tega pravilnika, mora podpisati in spoštovati kodeks obnašanja nabiralcev in proučevalcev gliv.

11. člen

Vsak član MZS, ki si je pridobil enega od nazivov determinator na osnovi tega pravilnika, mora podpisati in spoštovati kodeks obnašanja nabiralcev in proučevalcev gliv.

12. člen

V primeru kršenja kodeksa obnašanja nabiralcev in proučevalcev gliv se lahko člana:

  • ustno ali pisno opozori na kršenje kodeksa,
  • osebno pokliče na odgovornost pred predsedstvo,
  • ali pa se ga, po sklepu predsedstva, uvrsti na neaktivno listo determinatorjev MZS.

13. člen

Determinator mentor in samostojni svetovalec delujeta v okviru MZS in članov MZS. Glavne naloge so:

  • sodelovanje v akcijah MZS in gobarskih društev,
  • sodelovanje v komisijah MZS,
  • sodelovanje na strokovnih mikoloških srečanjih,
  • po nalogu predsedstva zastopanje MZS pri državnih organih in ministrstvih RS.

Determinatorji z ostalimi nazivi delujejo pretežno v matičnih društvih ali v sorodnih društvih na njihovo povabilo, ne morejo pa sodelovati v komisijah MZS, sodelovati na mikoloških srečanjih in zastopati MZS pri državnih organih in ministrstvih RS.

IV. PRISTOP K IZPITU

14. člen

Izpit je javen. Javnost izpita se zagotavlja:

  • z objavo razpisa, ki obsega datum in kraj izpita ter obseg in vsebino učne snovi,
  • s sprotnim obveščanjem kandidatov o doseženih rezultatih izpita.

15. člen

Razpis za izpite objavi MZS najmanj en (1) mesec pred izpitnim rokom. Velja, da je razpis objavljen, ce ga MZS razpošlje vsem društvom.

16. člen

K izpitu se lahko prijavi vsak kandidat, ki si je znanje pridobil:

  • na organiziranih tečajih v okviru društev,
  • na organiziranih tečajih v okviru MZS,
  • s samoizobraževanjem.

17. člen

Kandidat se na izpit prijavi v razpisanem roku (minimalno 10 dni pred prvo aktivnostjo povezano z izpitom). Prijava mora biti v pisni obliki in mora vsebovati: ime in priimek, pripadnost društvu, datum rojstva, naslov in telefonsko številko. Obvezno mora biti naveden tudi naziv, za katerega bo opravljal izpit.

18. člen

Stroške izpita krije kandidat sam ali društvo, katerega član je. Višino prijavnine določi predsedstvo MZS vsako leto posebej in se v gotovini plača pred samim začetkom izpita.
Izpit se organizira, če je prijavljenih vsaj pet (5) kandidatov. V primeru nezadostnega številakandidatov se razpis ponovno objavi, največ trikrat. V tem primeru se izpit organizira za dejansko število prijavljenih kandidatov. V primeru odpovedi izpita se kandidate obvesti vsaj 36 ur pred pričetkom izpita.

V. OBLIKE IZPITOV

19. člen

Izpit se sestoji iz teoretičnega in praktičnega dela, ki se izvršita v največ treh (3) dneh. Izpit je mogoče opravljati za naslednje nazive:

  • determinator svetovalec in
  • determinator samostojni svetovalec.

20. člen

Za pridobitev naziva determinator mora kandidat:

  • praktično prepoznati, opisati in imenovati z latinskim ali slovenskim imenom minimalno 60 % gliv iz obveznega seznama gliv, ki je sestavni del tega pravilnika (PRILOGA 1),
  • poznati in spoštovati zakone, predpise in uredbe, ki jih predpisuje RS,
  • poznati in spoštovati kodeks obnašanja nabiralcev in proučevalcev gliv MZS,
  • aktivno sodelovati pri delu svojega matičnega društva, v drugih društvih ali v MZS.

21. člen

Za pridobitev naziva determinator svetovalec mora kandidat:

  • praktično prepoznati, opisati in imenovati z latinskim in slovenskim imenom minimalno 90 % gliv iz obveznega seznama gliv, ki je sestavni del tega pravilnika (PRILOGA 1),
  • predložiti potrdilo o opravljenem izpitu iz mikroskopije, pridobljen na Inštitutu za sistematiko višjih gliv (ISVG) ali na Gozdarskem inštitutu Slovenije (GIS),
  • poznati in spoštovati zakone, predpise in uredbe, ki jih predpisuje RS,
  • poznati in spoštovati kodeks obnašanja nabiralcev in proučevalcev gliv,
  • aktivno sodelovati pri delu svojega matičnega društva, drugih društev ali MZS.

VI. IZPITNA KOMISIJA

22. člen

Izpit za pridobitev nazivov determinator, determinator senior in determinator svetovalec opravlja kandidat pred izpitno komisijo, ki jo sestavljajo predsednik, ki mora biti obvezno determinator mentor in dva člana, od katerih mora biti vsaj eden aktivni determinator svetovalec ali determinator mentor, drugi pa od predsedstva pooblaščena oseba. Izpitno komisijo imenuje predsedstvo MZS.

23. člen

Stroški izpitne komisije se krijejo iz prijavnine, ki jo določi predsedstvo MZS. Članom izpitne komisije se povrnejo kilometrine in dnevnice po trenutno veljavnih tarifah v RS.

24. člen

Naloge izpitne komisije so:

  • priprava izpita (PRILOGA 2),
  • ocenjevanje praktičnega in teoretičnega znanja kandidatov (PRILOGA 2),
  • izdelava zapisnika o opravljenih izpitih (PRILOGA 3),
  • vpisovanje in izročanje potrdil o opravljenih izpitih (PRILOGA 4).

25. člen

Kandidat lahko v roku ene (1) ure po objavi rezultatov vloži pisno pritožbo nad potekom izpita ali ocenjevanjem vodji izpita. Pritožba se rešuje takoj in jo rešuje izpitna komisija. Pritožba in rešitev pritožbe se dodata k zapisniku o opravljenih izpitih. Kasnejše pritožbe niso mogoče.

VII. PODELITEV NAZIVOV

26. člen

Predsedstvo MZS lahko, na predlog matičnega društva in s potrditvijo treh (3) aktivnih (delujočih v društvih in MZS) determinatorjev mentorjev in petih (5) društev iz različnih območij RS ter mikološke komisije, podeli naziv determinator mentor izkušenim determinatorjem, ki so dopolnili starost najmanj štirideset (40) let, svoje teoretično in praktično znanje vrsto let dokazovali na ekskurzijah, razstavah, mednarodnih in slovenskih srečanjih mikologov, ki so ali sodelujejo s tujimi mikologi, so izdali lastno literaturo ali objavljali članke v slovenskih ali tujih mikoloških revijah, obvladajo mikroskopiranje, obvladajo latinsko poimenovanje in najmanj dva izmed tujih jezikov, so po svojem delovanju poznani širši javnosti v RS, še naprej aktivno delujejo in svoje znanje nenehno izpopolnjujejo. Predlagani mora izpolnjevati vse zgoraj navedene pogoje, da se mu lahko podeli naziv mentor.

27. člen

Predsedstvo MZS lahko, na predlog matičnega društva in s potrditvijo mikološke komisije,
podeli naziv determinator senior dolgoletnim članom društev, ki so svoje teoretično in
praktično znanje več let dokazovali pri determinacijah v matičnem društvu in so starejši od 60 let. Naziv je časten in ga lahko MZS podeli na podlagi minulega delovanja.

28. člen

Posamezno društvo lahko podeli naziv determinator pripravnik članom društva, ki so svoje
teoretično in praktično znanje več let dokazovali pri determinacijah ali na društvenem
preverjanju znanja v matičnem in drugih društvih. Determinator pripravnik mora poznati vsaj osnovne vrste gliv (debeli tisk PRILOGE 1), zakone, predpise in uredbe v RS, kodeks o obnašanju nabiralcev in proučevalcev gliv MZS in svoje znanje nenehno izpopolnjevati. Seznam in podatke o determinatorjih pripravnikih morajo društva posredovati MZS.

VIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

29. člen

Priloge 1, 2, 3, 4 in 5 so sestavni del tega pravilnika.

30. člen

Pravilnik, spremembe in dopolnitve sprejema predsedstvo MZS.

31. člen

Ta Pravilnik, sprejet na 6. redni seji dne 25.04.2014 v Celju, je bil potrjen tudi na zboru članov dne 17.05.2014 v Podsredi in prične veljati takoj.

Predsednik MZS
Amadeo Dolenc



Strani, ki se vežejo na to stran:

Login

Datum zadnje spremembe strani: 09 januar 2015 12:36
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.115 sekundah.