<< Lactarius decipiens, varljiva mlečnica | Gobe | Lactarius deterrimus, smrekova sirovka >>

Lactarius deliciosus, užitna sirovka

Lactárius deliciósus (L.) Gray (1821)
Rod: Lactarius - mlečnice/sirovke

Lactárius deliciósus, užitna sirovka
Lactárius deliciósus - užitna uzitna sirovka

ZNAČILNOST: je bledo oranžno okrastih odtenkov, redko pozeleni in je največja med sirovkami, ki so Lactarius - mlečnice/sirovke, pri katerih se iz ran izceja oranžno rdeč mleček, ima pa tudi jamičasto lisast bet.

KLOBUK: 5-12 cm, sprva je na temenu raven in ima močno podvihan rob, z razpiranjem klobučka pa postaja osredje vse bolj udrto, površina je gladka, svetlo oranžna, okrasta, s temnejšimi kolobarji, redko pa se tu in tam pokaže kakšna zelenkasta lisa.

TROSOVNICA: lističi so podobne barve kot klobuk, na ranjenih mestih komaj kje pozelenijo, so precej gosti, pritrjeni na bet, še bolj pa se zgostijo proti robu klobuka zaradi vmesnih lističev.

BET: 3-6 x 1-2 cm, valjast, kmalu votel, včasih v dnišču ožji, enakomerno debel in raven, svetlo oranžen, pokrit s temnejšimi jamičastimi lisami in proti lističem je belo poprhnjen.

MESO: belkasto, bledo okrasto, na prerezu postane takoj oranžno zaradi mlečka, ki na zraku sčasoma obledi in ne spremeni barve, je rahlo trpkega okusa in ima prijeten vonj.

TROSI: 8.5-9 x 6.5-7 µm, rahlo elipsasti, grebenasto mrežasti, trosni prah je smetanove barve.

RASTIŠČE: raste skupinsko, običajno na obronkih borovih gozdov, v mahu in travi, pozno poleti in jeseni, pogosto. Vrsta je mikorizna z iglavci, praviloma z bori.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: užitna tudi presna, najokusnejša med sirovkami, primerna za različne jedi, toda ni primerna za zamrzovanje.

PODOBNE VRSTE: Obstaja več različnih vrst sirovk, ki so vse užitne, niso pa vse enako okusne, zaradi česar imajo ljubiteljski gobarji dokaj različna mnenja o njihovi kakovosti. Najbolj podobna ji je Lactarius salmonicolor, lososova sirovka, ki tudi ne zeleni na ranjenih mestih, lahko ima celo jamičast bet, raste pa samo pod jelkami. Pri nas uspeva oblika, ki nima kolobarjev na klobuku in ni tako okusna, ima rahlo odbijajoč okus, katerega se je treba privaditi. Ostale vrste sirovk vse bolj ali manj zelenijo na ranjenih mestih, kar nekaterim gobarjem vzame voljo do nabiranja. Podobna Lactarius zonarioides, hribovska mlečnica je pekoča in neužitna.

Foto: Eva Zupan.

SINONIMI: Agaricus deliciosus L. (1753), Agaricus deliciosus var. lamelliporus Barla (1859), Amanita deliciosa (L.) Roussel (1796), Galorrheus deliciosus (L.) P. Kumm. (1871), Lactarius deliciosus f. laeticolor S. Imai (1935), Lactarius deliciosus f. rubescens J.Aug. Schmitt (1974), Lactarius deliciosus f. virescens S. Imai (1935), Lactarius deliciosus var. abietinus Smotl. (1947), Lactarius deliciosus var. aeruginosus E. Bommer & M. Rousseau (1879), Lactarius deliciosus var. areolatus A.H. Sm. (1960), Lactarius deliciosus var. atrovirens J. Blum (1976), Lactarius deliciosus var. indigoides Kavina (1970), Lactarius deliciosus var. japonicus Kawam. (1954), Lactarius deliciosus var. ladaniferae Tejedor & Basso (2004), Lactarius deliciosus var. lamelliporus (Barla) Sacc. (1887), Lactarius deliciosus var. lateritius J. Blum (1976), Lactarius deliciosus var. olivaceosordidus Hesler & A.H. Sm. (1979), Lactarius deliciosus var. piceae Vassilkov [as 'picei'] (1948), Lactarius deliciosus var. piceus Smotl. (1947), Lactarius deliciosus var. pini Vassilkov (1948), Lactarius deliciosus var. pinicola Smotl. (1947), Lactarius deliciosus var. tenuis Naveau (1923), Lactarius deliciosus var. violascens Ces. & De Not. (1863), Lactarius japonicus Kawam. ex Lj.N. Vassiljeva (1973), Lactarius laeticolor (S. Imai) Imazeki ex Hongo (1960), Lactifluus deliciosus (L.) Kuntze (1891)

seznam×zacetni seznam×nadaljevalni trosovnica×mlecek
Lactarius deliciosus, uzitna sirovka

SpeciesFungorum:224737




<< Lactarius chrysorrheus, zlatosočna mlečnica | Obvezni seznam gliv za pridobivanje naziva determinator | Lactarius scrobiculatus, jamičasta mlečnica >>

Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1513

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:03
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.214 sekundah.