<< Glutinoglossum glutinosum, lepljivi jezičevec | Gobe | Gomphidius maculatus, pegasti slinar >>

Gomphidius glutinosus, veliki slinar

Gomphídius glutinósus (Schäff.) Fr. (1838)
Rod: Gomphidius - slinarji

Gomphídius glutinósus, veliki slinar
Gomphídius glutinósus - užitna veliki slinar

ZNAČILNOST: ime je dobil po močno slinastem oz. sluzavem klobuku in betu, tako da je mlada goba vsa prekrita s slinasto prevleko, ki jo lahko z nožem odstranimo. Trosi so sajasto črni, lističi pa debeli in razmaknjeni, bel bet pa je v dnišču močno rumen.

KLOBUK: 5-12 cm, sprva polkrožen, izbočen, slinava prevleka pokriva klobuk in se preko roba spušča na bet, kmalu se klobuk razpre, slinasta prevleka pa pretrga, sivo modrikasta površina pri starih gobah porjavi, osredje klobuka pa postane precej udrto.

TROSOVNICA: lističi so najprej beli, z dozorevanjem trosov pa postajajo vse bolj temni, so debeli, močno razmaknjeni in potekajo daleč po betu navzdol, zaradi črnikastih trosov pa so stari temno sivi.

BET: 6-10 x 1-2 cm, valjast, poln, proti dnišču nekoliko širši, vlaknat, bel, prevlečen s sluzjo, dnišče pa ima močno rumeno.

MESO: belo, pod kožico klobuka rjavkasto, v dnišču beta rumeno, debelo, nežno, brez posebnega vonja in okusa.

TROSI: 18-22 x 6-8 µm, vretenasti, črnikasti, s kapljicami, niso amiloidni ali dekstrinoidni, trosni prah je sajasto črn.

RASTIŠČE: raste skupinsko pod iglavci, najraje v mahu pod mladimi smrekami, poleti in jeseni, ponekod dokaj pogosto. Vrsta je mikorizna z mešanim drevjem.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-

UPORABNOST: užitna, zelo dobra goba, primerna za najrazličnejše jedi, dokler je še mlada, stare gobe postanejo premehke. Sluzavo kožo odstranimo.

PODOBNE VRSTE: Zaradi tipičnih značilnosti ga ne moremo zamenjati s strupenimi gobami, užitne pa so tudi najbližje sorodne gobe. Gomphidius maculatus, pegasti slinar je nekoliko manjši, na pritisnjenih mestih najprej pordeči, nato porjavi in končno počrni, klobuk je običajno črnikasto lisast. Včasih svoja vrsta, vitki slinar, je po trenutnem seznamu gliv Slovenije enaka vrsta kot pegasti slinar, raste pa pod macesni, meso rahlo rdeči, močno pa porumeni v dnišču beta, klobuček je vinsko rjav, bet pa sprva bel in kasneje polagoma počrni. Povsem rdečkast klobuk ima Gomphidius roseus, rožnati slinar, pordeči pa le v dnišču beta in raste pod bori.

Foto: Gregor Klarič.

SINONIMI: Agaricus adhaerens J.F. Gmel. (1792), Agaricus fuscus Batsch (1783), Agaricus glutinosus Schaeff. (1774), Agaricus mitratus J.F. Gmel. (1792), Agaricus velatus With. (1792), Agaricus viscidus var. atropunctus Pers. (1801), Cortinarius viscidus var. atropunctus (Pers.) Gray (1821), Gomphidius glutinosus var. purpureus O.K. Mill. (1971), Gomphidius glutinosus var. salmoneus O.K. Mill. (1971), Gomphus glutinosus (Schaeff.) Weinm. (1828), Leucogomphidius glutinosus (Schaeff.) Kotl. & Pouzar (1972)

seznam×zacetni seznam×nadaljevalni trosovnica×listicasta listici×dalecpobetu

SpeciesFungorum:209017




<< Gliophorus psittacinus, papagajska vlažničarka | Obvezni seznam gliv za pridobivanje naziva determinator | Gomphidius roseus, rožnati slinar >>

Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1070

Login

Datum zadnje spremembe strani: 31 avgust 2023 12:26
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.232 sekundah.